Smakosze.pl
Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Pomoże 1 tani produkt z kuchni

canva/ Alexan2008

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Pomoże 1 tani produkt z kuchni

20 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Patacz

Czyszczenie piekarnika nie musi wiązać się z czasochłonnym szorowaniem i wietrzeniem kuchni po zastosowaniu środków chemicznych. Piekarnik wyczyścisz błyskawicznie, wykorzystując uniwersalny produkt spożywczy. Soda oczyszczona, bo o niej mowa, działa bowiem lepiej niż najlepsze środki do czyszczenia i kosztuje grosze.

W każdym piekarniku z czasem zaczynają pojawiać się zabrudzenia, które ciężko doczyścić. Przypalone resztki jedzenia i tłuszcz, a nawet miejscami czarny ruszt możemy w prosty sposób wyczyścić bez szorowania i bez wydawania dużych pieniędzy. W doczyszczeniu piekarnika pomoże nam produkt za mniej niż 2 zł.

Nie z kapusty i grzybów, nie z mięsa. Farsz do pierogów zrobisz z dobrze znanego produktu

Nie z kapusty i grzybów, nie z mięsa. Farsz do pierogów zrobisz z dobrze znanego produktu

CZYTAJ DALEJ

Soda oczyszczona jest produktem bardzo uniwersalnym. Możemy dodać ją do ciast i placków, bo doskonale spulchnia wypieki. Możemy wykorzystać ją również do czyszczenia. Soda poradzi sobie z brudnymi fugami, ramami okiennymi, zaschniętymi plamami i mocno zabrudzonym piekarnikiem.

Soda najlepiej działa w towarzystwie octu. To niezawodny duet do czyszczenia między innymi piekarnika, palników gazowych i fug. Soda w połączeniu z octem działa jak bardzo silny środek, jednak produkty te są pozbawione żrącej chemii. Są więc zupełnie bezpieczne.

Brudny piekarnik? Pomoże soda oczyszczona

Na początku przetrzyj cały piekarnik czystą, wilgotną ściereczką. Następnie wymieszaj sodę z odrobiną wody, by powstała gęsta papka. Nanieś ją na miejsca, w których znajduje się przypalony tłuszcz. Pozostaw mieszankę na pół godziny. Po tym czasie zetrzyj wszystko wilgotną ściereczką.

Możesz też rozsypać równomiernie sodę po wnętrzu i drzwiczkach piekarnika, a potem spryskać octem spirytusowym i odstawić na 20 minut. Po tym czasie szorstką stronę gąbki do mycia naczyń namocz w wodzie i płynie do mycia naczyń. Przetrzyj ścianki, dół i drzwiczki urządzenia.
Zbierz pianę i brud ręcznikiem papierowym, następnie przetrzyj cały piekarnik czystą, wilgotną ściereczką. Piekarnik będzie wyglądał jak nowy.

Jak wyczyścić ruszt z piekarnika? Zapomnij o chemii, wystarczy soda

Ruszt przetrzyj mokrą ściereczką, a potem druciakiem nawilżonym w płynie do mycia naczyń. Przygotuj bardzo gęstą papkę z sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń i niewielkiej ilości ciepłej wody. Papkę rozprowadź po każdym przęśle rusztu przy pomocy szczoteczki, ewentualnie kawałka folii aluminiowej.

Jeśli ruszt jest mocno zabrudzony, spryskaj go dodatkowo octem. Każde przęsło po chwili szorowania będzie wyglądać, jak nowe. Umyty ruszt dokładnie opłucz pod ciepłą, bieżącą wodą.

Poznaj domowy sposób na zatkany zlew. W artykule sprawdzisz również, jakie produkty powodują zatykanie, a nawet uszkodzenie rur. Chcesz skrócić czas duszenia mięsa? Pomoże Ci w tym jeden produkt.

produkty do czyszczenia piekarnika

canva/new look casting

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Magdalena PataczAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego do rosołu dodaje się opalaną cebulę?

Porady

Dlaczego do rosołu dodaje się opaloną cebulę? Powód jest bardzo ważny

Czytaj więcej >
banan

Porady

Dlaczego warto zjeść banana przed snem? Jest lepszy niż mleko

Czytaj więcej >
ryby dietetyk

Porady

Tych ryb lepiej unikaj. Dietetyk ma im wiele do zarzucenia

Czytaj więcej >
pierogi

Porady

Co zrobić, by pierogi nie sklejały się po ugotowaniu? 1 błąd potrafi zniszczyć całe danie

Czytaj więcej >
Kapusta na gołąbki będzie idealna

Porady

Koniec z parzeniem kapusty na gołąbki we wrzątku. Zmiękczysz ją nawet bez wody

Czytaj więcej >
Wątróbka od Strzelczyka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka nie pryskała przy smażeniu? Strzelczyk pokazał niezawodny trik

Czytaj więcej >