Jak zrobić idealny biszkopt za każdym razem?
Biszkopt to puszyste, delikatne ciasto, z którego przygotujesz torty i wyśmienite desery z kremami, owocami, galaretką. Biszkopt można jednak łatwo zepsuć, dodając złą ilość produktów, niewłaściwie łącząc składniki i studząc w zły sposób. Jak zrobić idealny biszkopt, żeby nie opadł i nie popękał?
Nie ma bardziej uniwersalnego ciasta od biszkoptu, idealnie sprawdzi się do przygotowania wysokich, pysznych tortów i ciast z owocami i galaretką. Słodki, puszysty, wyrośnięty, łatwo kroi się na dwa blaty, dzięki czemu szybko przygotujesz wyśmienity deser dla całej rodziny.
Jeśli Twój biszkopt opadł, pokruszył się lub popękał zaraz po upieczeniu, ten artykuł jest właśnie dla Cebie. Dowiesz się, jaką mąkę dodać do ciasta, jak mieszać składniki i jak studzić biszkopt, aby był puszysty i nie popękał.
Nie ma lepszego ciasta na letnie, gorące dni od biszkoptu z truskawkami przełożonego bitą śmietaną. Ciasto jest tak smaczne, że cała blacha znika w ciągu jednego dnia. Jeśli lubisz truskawki, koniecznie upiecz ciasto z truskawkami i galaretką, dzieci i dorośli pokochają deser już od pierwszego kęsa.
Jeśli szukasz pomysłu na wyśmienity, mocno czekoladowy tort- tu poznasz przepis na tort wiśniowo-czekoladowy z ciemnym biszkoptem z dodatkiem klasycznego kakao. Tort przełożony jest kremem czekoladowym i konfiturą wiśniową, jest doskonały zarówno na deser do kawy, jak i ciasto urodzinowe.
Idealny biszkopt- najważniejsze są proporcje
Biszkopt to delikatne i dość wymagające ciasto, dlatego też wszystkie składniki na biszkopt zawsze odmierzaj wagą kuchenną. Za duża lub za mała ilość mąki i innych produktów zepsuje ciasto, które albo wyleje się z tortownicy podczas pieczenia, albo nie urośnie.
Źródło zdjęcia: canva/gyro Ilość jajek w biszkopcie jest uzależniona od wielkości tortownicy lub tradycyjnej blachy, dlatego też tak ważne jest dokładnie odmierzenie formy. Biszkopt przygotowany z odpowiedniej ilości produktów zawsze wychodzi puszysty.
Jaka mąka do biszkoptu?
Do biszkoptu najlepiej sprawdzi się mąka tortowa typ 450. Mąka ta jest mocno zmielona i nie jest tak ciężka jak mąka pszenna, która nawet po przesianiu może stworzyć grudki w masie biszkoptowej.
Po dodaniu mąki do biszkoptu mieszaj ją łyżką, aby wprowadzić pęcherzyki powietrza do masy i dodatkowo ją spulchnić. Mąka tortowa jest delikatna i łatwo rozprowadza się w masie biszkoptowej.
Źródło zdjęcia: canva/Oksana Akhatina Do biszkoptu dodaj również mąkę ziemniaczaną, która dodatkowo spulchni całe ciasto. Biszkopt będzie wilgotny w środku i nie będzie się tak łatwo kruszył. Mąkę ziemniaczaną koniecznie przesiej, aby ją rozdrobnić i uniknąć grudek.
Jak studzić biszkopt, żeby nie opadł?
Biszkopt, nawet najlepiej wyrobiony, opadnie i popęka, jeśli odpowiednio go nie ostudzisz. Po upieczeniu zostaw ciasto w piekarniku na 10 minut, następnie lekko uchyl drzwi, aby wprowadzić chłodne powietrze i rozpocząć proces studzenia.
Biszkopt studź w uchylonymi drzwiami przez 10-15 minut, następnie wyłóż go na ruszt, aby równomiernie ostygł w temperaturze pokojowej. Gdy ciasto już przestygnie, możesz przekroić je na dwa blaty, aby przyspieszyć całkowite wystudzenie.
Jeśli wyjmiesz biszkopt z piekarnika zaraz po upieczeniu, gwałtowna zmiana temperatury spowoduje, że ciasto opadnie, pokruszy się i popęka i nie podzielisz już go na dwa blaty. Do krojenia biszkoptu wykorzystaj długi i ostry nóż do ciast, aby przeciąć go płynnym ruchem i nie poszarpać delikatnych brzegów.
Przepis na idealny biszkopt
Składniki na biszkopt w tortownicy o średnicy 26 cm:
150 g mąki tortowej
50 g mąki ziemniaczanej
6 jajek
150 g drobnego cukru
opakowanie cukru wanilinowego
łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli