Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jaką wodą zalać ogórki do kiszenia? Odpowiedź może zaskoczyć
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 24.06.2024 19:25

Jaką wodą zalać ogórki do kiszenia? Odpowiedź może zaskoczyć

ogórki kiszone
fot.canva

Ogórki kiszone uwielbia wielu z nas. Jednak, jaką wodą je zalewać, żeby wyszły smaczne i twarde? Ta odpowiedź może być nie lada zaskoczeniem. 

Ogórki kiszone, czyli pyszności na talerzu

Ogórki kiszone kupimy w sklepach spożywczych, w warzywniakach, bo rynek oferuje szeroki wybór tych smakołyków. Jednak najlepsze ogórki kiszone są przyrządzone samodzielnie. Wie o tym każdy, kto zajmuje się kuchnią. Receptury na te pyszne i zdrowe rarytasy przekazywane są czasem z pokolenia na pokolenie.

Każdy ma swój sprawdzony sposób na ogórki kiszone. Te są potem znakomitym dodatkiem do obiadu, kanapek i surówek. Lubimy je chrupać również ze względu na ich właściwości zdrowotne. Te pełne witamin kiszonki nie mają sobie równych. Są cennym probiotykiem, który wzmacnia nasz układ odpornościowy.

ogórki kiszone
Fot. Canva/Roman Budnyi
Polacy wciąż je piją, a to najgorszy rodzaj herbaty. Inne kraje już zakazały

Jaką wodą zalać ogórki do kiszenia?

Istnieje wiele przepisów na ogórki kiszone. Te skupiają się przede wszystkim na proporcjach i dodatkach. Jednak jaką wodą zalać ogórki do kiszenia? To bardzo istotne kwestia, bo odpowiednia temperatura wody i jej jakość ma znaczący wpływ na to, jak wyjdą ogórki kiszone. Woda bezpośrednio wpływa na wartość zalewy do ogórków.

Jeśli ogórki kiszone wychodzą miękkie i niezbyt dobre, to winą jest właśnie woda. Ta powinna być letnia lub zimna. Najlepszy efekt da woda w temperaturze nieco wyższej od pokojowej. W ciepłej wodzie sól się szybko rozpuści i proces fermentacji zacznie się trochę wcześniej. Warto pamiętać, że cenne mikroskładniki i bakterie mlekowe nie ulegną zniszczeniu. 

Czy ogórki zalewać wrzątkiem?

Nie zalewajcie ogórków wrzątkiem. To zły nawyk, który niszczy cenną mikroflorę bakteryjną. Niektórzy używają wrzątku, bo chcą wydobyć najlepszy aromat. Jednak jest to błędem. Wrzątek zabija też witaminy i minerały, które są obecne w warzywach

Tak przyrządzone ogórki będą mało wartościowe. Stosuj wodę o temperaturze troszkę wyższej od temperatury pokojowej. Zalewę należy zagotować z przyprawami, wówczas będzie najlepsza. Należy pamiętać, by zalać nią ogórki, gdy będzie już chłodniejsza. Pisaliśmy o tym, jak przygotować sałatkę z bobem i botwiną. Podawaliśmy przepis na truskawkową roladę z zaledwie 5 składników. 

ogórki kiszone
Fot. Canva/FactoryTh

Źródło: mojegotowanie.pl