Jakie grzyby można jeść na surowo? Odpowiedź zaskoczy każdego
Nadchodząca jesień sprzyja pojawieniu się w naszych lasach grzybowego bogactwa. Zebrane łupy zazwyczaj marynujemy lub używamy do zup lub sosów. Niektóre grzyby jednak można spożywać na surowo. Są to popularne pieczarki, wykwintne trufle, czy nasze leśne prawdziwki.
Najczęściej spotykanym grzybem, który można jeść na surowo, jest pieczarka. Można ją kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Nieco trudniej spotkać trufle, które są grzybami dość kosztownymi. Kojarzymy je z kuchnią włoską, jednak niektóre ich odmiany rosną też u nas.
W polskich lasach z całą pewnością możemy natknąć się na prawdziwki. Niewiele osób jednak wie, że ten gatunek grzybów również możemy jeść na surowo. Poniżej przedstawimy pomysł na jego podanie.
Jak jeść grzyby na surowo
Zdarza się, że podczas przygotowywania sosu czy pizzy, niektóre osoby podjadają pokrojone plasterki pieczarki. Okazuje się, że jest to bezpieczne dla naszego organizmu. Pieczarki do jedzenia na surowo powinny oczywiście być dokładnie umyte.
Spożywanie trufli jest nieco mniej popularne. Tego grzyba możemy spotkać w menu dobrej włoskiej restauracji, lub kupić w wyspecjalizowanym sklepie. Pokrojona na drobne plasterki, trufla może ozdobić wierzch makaronu czy wykwintnej pizzy.
Ciekawym grzybem, a zarazem dużo dostępniejszym niż ekskluzywna trufla, jest borowik szlachetny, zwany też prawdziwkiem. Z tego grzyba możemy przygotować coś na kształt włoskiego carpaccio. Należy go pokroić na cieniutkie plasterki, polać oliwą, oraz doprawić solą z pieprzem.
Grzyby na surowo, przydatne wskazówki
Aby bezpiecznie spożywać grzyby na surowo, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim musimy mieć pewność co do gatunku posiadanego grzyba. Pomylenie prawdziwka z innym grzybem zjedzonym na surowo może skończyć się zatruciem pokarmowym.
Grzyby spożywane na surowo powinny być świeże i zdrowe. Trzeba upewnić się też, że w grzybach nie zamieszkały robaki. Jeśli zbiory spełniają te podstawowe kryteria, grzyby można pałaszować po dokładnym usunięciu z nich wszelkich zanieczyszczeń.
Musimy mieć świadomość, że grzyby są jedzeniem ciężkostrawnym. Brak obróbki termicznej w przypadku grzybów podanych na surowo, tylko potęguje tę ich właściwość. Nie jest rekomendowane więc jedzenie grzybów na surowo przez osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego. Stanowczo też nie należy podawać ich dzieciom. Jeśli zdecydujesz się zamarynować grzyby, koniecznie sprawdź tę recepturę. Dodatek ten sprawdza się doskonale w jajecznicy.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Wyborne niecodzienne kluski leniwe z dodatkiem suszonych śliwek. Przysmak w jesiennym wydaniu
Zachwycające zasmażane buraczki. Idealny dodatek do kotletów mielonych
Kaszanka zapiekana z kiszoną kapustą. Postawisz na stole i zrobisz furorę