Jakie są zalety mintaja ?
Ryby stanowią cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które stanowią podstawę dla dobrej pracy mózgu oraz mięśnia sercowego - dlatego specjaliści zalecają, aby najzdrowsze gatunki jeść kilka razy w ciągu tygodnia. W taki sposób zachowuje się zdrowie na dłużej.
Mintaje bytują na płytkich wodach do 200 metrów, potrafią dożyć nawet 17 lat, a przy okazji stosunkowo szybko rosną. Najczęściej możemy kupić je w formie filetów, które są łatwe w obróbce i mają długą datę przydatności do spożycia - głębokie mrożenie konserwuje je na długo.
Ryba mintaj - idealna dla odchudzających się
W 100 gramach mięsa mintaja znajduje się jedynie 56 kcal. Aby uzmysłowić sobie skalę, w takich samych 100 gramach łososia, obecne jest już 179 kcal. Z tego powodu filety tej ryby można jeść praktycznie bez przeszkód - o ile stosuje się do przygotowywania jej w lekkostrawny sposób.
Około 12 procent wagi mintaja stanowi wysoko przyswajalne białko, które jest podstawowym budulcem ludzkiego organizmu. Ponadto w tej rybie znajdziemy selen, fosfor, witaminę D oraz witaminę A. Niewielka ilość rtęci to kolejna zaleta, głównie dla kobiet w ciąży.
Jaką formę mintaja wybrać?
Jak w przypadku innych produktów spożywczych, należy kierować się stopniem przetworzenia. Najzdrowsza jest oczywiście świeża ryba, lecz w Polsce jest problem z jej kupnem. Dlatego najlepszym wyborem są filety, które z dostępnych na naszym rynku form, są najmniej przetworzone.
Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy przepis na sałatkę warzywną z pieczonych warzyw. W tym tekście zdradzamy najlepszą recepturę na pyszną kiszoną fasolkę szparagową ze słoika.
Jeśli chce się jeść jak najzdrowiej, należy unikać paluszków rybnych, surimi, panierowanych filetów oraz takich, które są już gotowe do pieczenia, na przykład uprzednio zamarynowanych. Nie mamy w ich przypadku kontroli nad składem, w którym znajdować może się wiele chemii i konserwantów. Dodatkowo mają, spowodowaną przetworzeniem, obniżoną zawartość substancji odżywczych.
Źródło: canva.com/Yana Gayvoronskaya
Jak przygotować mintaja?
Bez wątpienia najbardziej popularną metodą gotowania tej ryby jest panierowanie i smażenie na oleju. Niesie ona ze sobą dużą kaloryczność, dlatego, aby utrzymać się na odpowiednim poziomie kalorii, znacznie lepiej jest ją upiec z ziołami czy ugotować na parze.
Zapobieganie rozpadaniu się mięsa jest wyjątkowo ważnym elementem obróbki mintaja. Na 2 godziny przed obróbką termiczną, wystarczy skropić filet sokiem z cytryny. Sok dodatkowo usunie morski zapach z mięsa, co dla wielu z pewnością jest zaletą.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: poradnikzdrowie.pl