Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Jeden z najzdrowszych owoców świata rośnie w Polsce. Mało kto go zna
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 23.05.2023 20:21

Jeden z najzdrowszych owoców świata rośnie w Polsce. Mało kto go zna

rokitnik
Canva

Rokitnik jest rośliną, której owoce są jednymi z najbardziej zdrowych na świecie. Rośnie w Polsce, ale jest stosunkowo mało znany w naszym kraju A szkoda, bo jego wartości odżywcze i zastosowanie robią naprawdę duże wrażenie. 

Rokitnik-krzew mało znany w Polsce

Rokitnik jest krzewem, który potrafi osiągnąć imponujące rozmiary. Rozrasta się i może sięgnąć nawet 5 metrów. Ten rozłożysty krzew ma charakterystyczne owoce, które są małe, podłużne i kuliste. Do tego w pięknym pomarańczowym kolorze, który rzuca się w oczy. Owoce są dość kwaśne i dopiero po przymrozkach zyskują przyjemną słodycz.

Oprócz charakterystycznych owoców rokitnik ma też ostre kolce. W Polsce ten krzew znajduje się pod częściową ochroną. Nie można zbierać owoców, które dziko rosną w Pieninach i nad Bałtykiem. Owoce możemy kupić tylko z upraw.

Gwiazda disco polo zdradziła, jak schudła. Fani nie są jednak zachwyceni

Rokitnik- krzew o super właściwościach

Już w starożytności poznano się na rokitniku. Jego liśćmi karmiono konie. Warto zaznaczyć, że wówczas koń był właściwie bezcenny. Niesamowicie dbano o te zwierzęta. Rokitnik zawiera aż 190 substancji bioaktywnych, są nimi między innymi witaminy, żelazo, wapń, potas i krzem. Do tego 18 aminokwasów, 22 kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty.

Ciekawostką jest, że rokitnik ma trzy razy więcej witaminy C od czarnej porzeczki. Jeśli zjemy 100 g rokitnika to dostarczymy sobie powyżej dziennej dawki tej witaminy. Jednak w smaku rokitnik jest dość kwaśny. Robiąc przetwory z rokitnika, warto dodać do nich słodkie owoce. 

Pielęgnacyjne i prozdrowotne zastosowanie rokitnika

Olejek z rokitnika pielęgnuje i odżywia skórą oraz zmniejsza widoczność zmarszczek. Jest też naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Natomiast w medycynie ludowej korzystano z naparu z liści i kory rokitnika, wykorzystywano olej z pestek, surowe owoce rokitnika. Raczono się też nalewką z owoców tego krzewu. 

Właściwości rokitnika stosowano podczas przeziębienia i bólu gardła, zwalczano nim suchy kaszel, reumatyzm, skaleczenia i oparzenia skóry. Oprócz tego pomagał on w chorobach układu pokarmowego i nadciśnieniu tętniczym. W kuchni warto przyrządzić sok z rokitnika, przetwory, nalewkę czy pyszne konfitury.  Dodadzą nam one zdrowia i energii. Podawaliśmy przepis na sok z rokitnika. Pisaliśmy też jeszcze więcej o właściwościach zdrowotnych tego krzewu. 

herbata z rokitnika

Źródło: party.pl, medonet.pl

Tagi: witaminy