Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Już nie moczę wątróbki w mleku. Korzystam z pomysłu Okrasy, mięso po nim jest idealnie miękkie i soczyste

Już nie moczę wątróbki w mleku. Korzystam z pomysłu Okrasy, mięso po nim jest idealnie miękkie i soczyste

Wątróbka Karola Okrasy
Screen z filmu na kanale YouTube Środa Gotuje i KuchniaLidla.pl

Prosta wątróbka z jabłkami w wydaniu Karola Okrasy zachwyca smakiem. Produktu nie moczymy w mleku, a mimo to jest więcej niż znakomity. Jaki jest sekret dania od znanego kucharza? Wyjaśniamy.
 

Wątróbka jest cenna

Choć nie każdy za jej smakiem przepada, w wątróbce kryje się wiele potrzebnych naszemu organizmowi składników, na czele z witaminami z grupy B. Warto więc dać jej szansę. Co jednak zrobić, by zachwyciła smakiem?

Wiele przepisów proponuje moczenie produktu w mleku. Okrasa pokazał jednak inny i o wiele bardziej przyjazny alergikom sposób. Zamiast zawierającego laktozę nabiału wykorzystał inne popularne w kuchni składniki.

Smażenie cebulki do wątróbki.jpg
canva/magnola
Kroję kiszone ogórki, jabłko i cebulę, a potem wlewam ten składnik. Lepszej surówki dawno nie jadłam

Karol Okrasa wie jak zrobić wątróbkę

Marynowanie w mleku powinno odejść do lamusa. Zdecydowanie prostsze, bezpieczniejsze i nadające produktom mięsnym smaku są przyprawy i olej rzepakowy. Na nie oraz na jabłko z miodem postawił Okrasa, przyrządzając wątróbkę drobiową. Wyszło znakomicie.

Składniki:

  • 250 g wątróbki drobiowej
  • 2 jabłka
  • 1 mała papryczka chili
  • 1 średnia cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 25 g miodu
  • 50 ml octu balsamicznego
  • 4 gałązki świeżego rozmarynu
  • 40 g masła
  • sól i pieprz w ilości do smaku
  • olej rzepakowy

Do zrobienie wybitnej w smaku wątróbki, jak widać, nie potrzeba wiele. Proste dodatki zaproponowane przez Karola Okrasę pozwolą nam w mig przygotować smaczny obiad. Instrukcję wykonania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Jak zrobić smaczną wątróbkę? Karol Okrasa zdradził przepis

Zaczynam od przekrojenia wątróbki na pół i polania jej niewielką ilością oleju. Kolejnym krokiem jest nacieranie produktu przyprawami, czyli rozgniecionym w prasce czosnkiem, połową posiekanego rozmarynu oraz pieprzem.

Wątróbkę należy pozostawić w tych dodatkach na 20 minut. W tym czasie kroję cebulę w piórka i przesmażam ją na dobrze rozgrzanym oleju. Dodaje wątróbkę i obsmażam z obu stron — ma z zewnątrz nabrać koloru i pozostać surowa w środku.

W trakcie przyrządzania kroję jabłka, usuwając gniazda nasienne. Teraz zdejmuję z patelni wątróbkę i wrzucam owoce. Gdy już się podsmażą, zdejmuje je na talerz

Na patelnię dodaję miód, resztę rozmarynu i posiekaną papryczkę bez pestek. Wlewam też ocet balsamiczny i wrzucam masło. Gdy całość zacznie gęstnieć, dodaję wątróbkę i dalej smażę, aż będzie gotowa.

Jak podać wątróbkę według Okrasy?

Zdjętą z patelni wątróbkę serwujemy z glazurą, cebulką oraz jabłkami. Do kompletu sprawdzą się ziemniaki z wody lub delikatna w smaku kasza.

Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów Karola Okrasy. Oprócz wątróbki polecamy zupę gulaszową z przepisu kucharza. Sprawdźcie też patent na kotlety mielone z kaszą, które sycą na dłużej.

Wątróbka Karola Okrasy nie am sobie równych.jpg
canva/ALLEKO

Źródło: pysznosci