Smakosze.pl
Karp panierowany z dodatkami

zi3000, Getty Images Pro

Prosty sposób na pozbycie się zapachu mułu z karpia. Wystarczy 1 czynność, a wyjdzie perfekcyjny

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

W czasie wigilijnej wieczerzy karp jest bardzo ważnym elementem, którego brak natychmiast jest zauważany przez ucztujących. Niestety, nie każdy wie, co należy zrobić, aby pozbyć się posmaku oraz aromatu mułu z mięsa tej ryby. Okazuje się, że wystar

Karp pojawia się na Święta Bożego Narodzenia w najróżniejszych postaciach. Najczęściej panieruje się go w bułce tartej i smaży jak kotlety, choć wielką popularnością cieszą się rybne medaliony w galarecie. Niezależnie od twoich preferencji, co do przygotowania tej ryby, największym problemem zawsze jest zapach. 

Karp wydziela bowiem charakterystyczny aromat mułu, który można także poczuć na języku. Nie musimy na szczęście zmuszać się do jedzenia takiego produktu - istnieją bowiem banalnie proste metody, które pozwalają pozbyć się tego problemu w kilka godzin.

Karp pachnie mułem? Zamarynuj go w cebuli i cytrynie

Oba produkty doskonale wyciągają nieprzyjemny aromat oraz smak, a także maskują go swoją intensywnością. Zanim jednak przejdziemy do ich stosowania, należy odpowiednio oprawić rybę. Najpierw trzeba zacząć od oczyszczenia skóry z łusek. 

Następnie wystarczy oczyścić ją z wnętrzności oraz natrzeć sporą ilością morskiej soli. Jeśli wybieramy sposób z cebulą, trzeba pokroić ją w plasterki i dokładnie obłożyć nią całą rybę. Następnie wystarczy owinąć ją folią spożywczą i schować na całą noc do lodówki. 

Sposób z cytryną jest prostszy - rybę skrapla się obficie sokiem z cytryny, ponownie owija folią spożywczą i także chowa do lodówki na całą noc. Następnego dnia wystarczy wyjąć ją z cebuli lub soku, przemyć pod bieżącą wodą, a mięso nie będzie już dłużej wydzielać nieprzyjemnego aromatu.  

Istnieje jeszcze jedna metoda, która jest jednak odrobinę bardziej zawiła. Opisaliśmy ją w tym artykule, w którym zajęliśmy się także innymi potrawami, które najczęściej przygotowujemy na wigilię. 

Jak panierować karpia?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią suchość ryby. Po wypłukaniu jej warto dokładnie przetrzeć powierzchnię ryby ręcznikiem papierowym. Najmniejsza pozostałość wilgoci może bowiem sprawić, że panierka odklei się podczas smażenia. 

Choć receptur na panierkę jest bardzo dużo, przed maczaniem w jajku, warto rybę obtoczyć w mieszance mąki pszennej i kukurydzianej. Ich proporcje powinny być równe, dzięki czemu po smażeniu ryba nabierze pięknego złocistego koloru, a bułka tarta z jajkiem będzie miała dobry fundament do przywarcia. 

Wcześniej pisaliśmy o problemach hodowców i sprzedawców karpia w całej Polsce. Jak można dowiedzieć się z tego artykułu, kłopoty zostały rozwiązane, więc każdy z nas będzie mógł bez przeszkód cieszyć się smakiem tej ryby. 

Źródło: kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz profil na Instagramie

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >