Kiedy dodawać sól do mizerii? Wielu smakoszy popełnia poważny błąd
Mizeria jest wyśmienitą surówką ze świeżych ogórków, która pasuje do każdego obiadu. Jeden błąd jednak wystarczy, by zamiast smakowitych chrupiących warzyw w delikatnym sosie uzyskać wodnisty twór kompletnie pozbawiony smaku. Gdy dodamy sól przed połączeniem ogórków ze śmietaną, unikniemy uzyskania pozbawionej smaku wodnistej surówki. Koniecznie przygotujcie rarytas w ten sposób — będziecie zachwyceni jego konsystencją i teksturą.
Mizerię można przygotować na wiele sposobów. Nieważne jednak czy wsypiemy cukier puder do sosu, czy też postawimy na przepis z dodatkowymi warzywami — jeśli sól trafi do surówki zbyt późno, nawet najlepsza receptura zawiedzie. Pod wpływem tej przyprawy bowiem ogórki puszczają soki, które należy wcześniej usunąć. Wiemy jak to zrobić.
Kiedy wsypać sól do mizerii?
Wsypujecie sól już po połączeniu ogórków z sosem śmietanowym? Jeśli tak, możecie być pewni, że wasz specjał w niedługim czasie będzie pływał w pozbawionym smaku płynie z dodatkiem nabiału. Niestety w tym wypadku sól zadziała na naszą niekorzyść i uwolni wodę z ogórków wprost do miski z mizerią.
Moment wsypania jej do specjału ma ogromne znaczenie. Jeśli dodamy sól odpowiednio wcześnie, czyli od razu po obraniu i pokrojeniu ogórków, problem nie wystąpi. Soki co prawda uwolnią się z warzywa, lecz będziemy mogli je odsączyć, nie zaburzając smaku sosu.
Dodając do tak przygotowanych ogórków śmietanę czy jogurt mamy gwarancję, że unikniemy nieestetycznego rozrzedzenia i zachowamy smak dodawanych składników. Jedna prosta zmiana, a różnica w odbiorze dodatku jest kolosalna.
Ile soli można bezpiecznie dodać do mizerii?
Dodawanie przyprawy na koniec przyrządzania ma jeszcze jedną wadę. Ponieważ woda uwalniająca się z ogórków rozrzedza sos, finalnie dodajemy jej do mizerii więcej niż to konieczne.
Nie tylko więc uzyskujemy nieatrakcyjnie wyglądający specjał, ale też sprawiamy, że nasza dieta staje się bardziej bogata w tę przyprawę. W dłuższej perspektywie może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Używajmy nie więcej niż płaską łyżeczkę na miskę przyrządzanego specjału.
Źródło zdjęcia: canva/zia_shusha
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Lekka wiosenna zupa jarzynowa. Prosty przepis na tani i szybki obiad
Kruche drożdżowe rogaliki siostry Anastazji. Pyszne śniadanie
Źródło: newsy.gotujmy