Kiedy w 2022 roku wypada Wielkanoc? Już dziś zaplanuj menu
Święta wielkanocne coraz bliżej. Sprawdź, kiedy w 2022 roku wypada Wielkanoc i już dziś zaplanuj menu. Dzięki temu unikniesz nadmiaru obowiązków w ostatnich dniach i bez przemęczenie zasiądziesz do stołu razem z najbliższymi. Będzie mniej stresu, a więcej radości z obchodzonych Świąt.
Dla wielu osób Święta nie oznaczają przyjemności i radości, a kojarzą się jedynie z ogromem pracy i zmęczeniem. Dlatego warto coś z tym zrobić i wprowadzić w życie kilka zmian, które pozwolą bez stresu przejść okres przedświąteczny i cieszyć się rodzinnymi Świętami.
Z pewnością warto wcześniej przygotować plan wiosennych porządków, a także zaplanować menu. Dzięki temu będzie możliwe rozłożenie prac w czasie, a także wcześniejsze zrobienie potrzebnych zakupów. Na ostatnią chwilę warto zostawić tylko to, czego nie da się zrobić wcześniej.
Kiedy w 2022 roku wypada Wielkanoc? Już dziś zaplanuj menu
W tym roku Święta Wielkanocne wypadają 17 i 18 kwietnia. Pozostaje więc równy miesiąc na przygotowania. By przebiegły one bez większego stresu, warto wcześniej zaplanować np. menu. To pozwoli nam zrobić też listę zakupów, najlepiej taką z podziałem na produkty, które można kupić nawet kilka tygodni wcześniej, kilka dni wcześniej i 1-2 dni przed Świętami.
A gdy już będziemy mieli zaplanowane menu i zrobione zakupy, sukcesywnie będziemy mogli przygotowywać potrawy. Niektóre można bowiem zrobić z większym wyprzedzeniem, bez straty dla ich smaku.
Co powinno się znaleźć w wielkanocnym menu? Oczywiście, zależy to od tradycji panującej w danym domu. Jednak zazwyczaj są to:
żurek
biała kiełbasa
sałatka jarzynowa
jajka faszerowane, z majonezem
pasztet
szynka pieczona
pieczony schab
nóżki lub kurczak w galarecie
domowy chrzan
ćwikła
mazurek
sernik
baba wielkanocna
Co przygotować wcześniej, a co w ostatniej chwili?
Już nawet kilka tygodni wcześniej można nastawić domowy zakwas na żur. Oczywiście można go kupić, ale jego nastawienie jest bardzo proste. Z wyprzedzeniem można też zrobić domowy chrzan, umieścić szynkę w solance, czy upiec mazurek.
2-3 dni przed świętami warto upiec pasztet, ugotować warzywa na sałatkę i buraki na ćwikłę. 1-2 dni wcześniej można upiec sernik, babkę piaskową, zrobić zimne nóżki i ćwikłę.
Dzień wcześniej najlepiej upiec drożdżową babę, szynkę i schab, a także ugotować żurek i zrobić sałatkę jarzynową. Upieczenie białej kiełbasy i przygotowanie faszerowanych jaj najlepiej zostawić na niedzielny poranek.
W naszym serwisie znajdziesz przepisy na wielkanocne dania. Sprawdź, jak zrobić pieczony schab, a także, w jaki sposób nastawić zakwas na żur.
Źródło zdjęcia: canva/videonet
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Puszyste naleśniki na kefirze. Delikatne i puszyste, w sam raz na śniadanie
Co zrobić, żeby jajka nie pękały podczas gotowania? Prosty trik i po problemie
Proste i niedrogie kotlety z makaronu. Potrzebne składniki znajdziesz pod ręką
Źródło: dziennikwschodni, eska