Smakosze.pl
Kasza jest zdrowa

Canva.com (woyzzeck, Getty Images)

Która kasza jest najzdrowsza?

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowita kasza niejednokrotnie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Przeważnie traktujemy ją jako dodatek do rozmaitych dań. Istnieje wiele odmian tego popularnego produktu spożywczego. Okazuje, że najzdrowsza jest kasza pęczak. Jednak inne są również bardzo wartościowe.

Kasza jest uznawana z jeden z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy regularnie sięgają po ten specjał. Dziś przyjrzymy się właściwościom prozdrowotnym kaszy.

Która kasza jest najzdrowsza?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest prosta. Każda kasza ma swoje zalety i skrywa w sobie wiele cennych składników odżywczych. Jedna z odmian ma pewną przewagą nad pozostałymi. Mowa o kaszy pęczak.

Dawniej kasza pęczak była wykorzystywana głównie jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Wynikało to między innymi z faktu, że uznawano ją za mniej wartościową od pozostałych. Jednak brak obróbki przekłada się na większą zawartość składników odżywczych.

Kasza pęczak skrywa w swoim wnętrzu sporo błonnika oraz witamin z grupy B. Oprócz tego możemy za jej sprawą dostarczyć sobie wiele innych składników, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Lista robi wrażenie.

  • witamina A

  • witamina E

  • witamina K

  • cynk

  • selen

  • magnez

  • miedź

  • mangan

  • wapń

  • żelazo

Kasza pęczak wskazana jest u osób, które borykają się z nadciśnieniem, cukrzycą oraz starają się zgubić zbędne kilogramy. Pozostałe odmiany również mają swoje zalety. Warto się im przyjrzeć nieco bliżej.

(Canva/ Veronika Roosimaa)

Jakie sekrety skrywa kasza gryczana?

Kasza gryczana również jest bardzo zdrowa. Niektórzy twierdzą nawet, że zaletami dorównuje wspomnianemu wcześniej pęczakowi. Produkt dostarcza nam między innymi rutyny. Substancja wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. W związku z tym zalecane jest w przypadku dolegliwości takich jak hemoroidy.

Nie można zapomnieć o tym, że kasza gryczana jest dobrym źródłem witamin z grupy B. Oprócz nich smakołyk dostarcza wartościowe minerały. Mowa o żelazie, cynku oraz jodzie. Ponadto znajdziemy w niej fosfor i magnez.

Kasza jaglana jest zdrowym przysmakiem

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kasza jaglana jest jednym z najstarszych przedstawicieli tego rodzaju produktów spożywczych. Raczono się nią już wieki temu. Wyróżnia się wysoką zawartością białka.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, kasza jaglana dostarcza sporo witamin i minerałów. Jednak oprócz nich przysmak wykazuje działanie przeciwwirusowe. W związku z tym może nam pomóc w uniknięciu infekcji. Jeśli lubisz kaszę, koniecznie wypróbuj przepis na kotlety dyniowe z jej dodatkiem. Godna uwagi jest także papryka faszerowana kaszą.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Poradnik Zdrowie; Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Hamburger na grillu

Zdrowie

Dramatyczne konsekwencje po zjedzeniu burgera

Czytaj więcej >
Owoce czeremchy i ich sekrety

Zdrowie

Na co pomagają owoce czeremchy?

Czytaj więcej >
Wiśnie mają wiele zalet

Zdrowie

Wyjątkowe właściwości wiśni

Czytaj więcej >
Imbir nie dla każdego

Zdrowie

Przeciwwskazania do spożywania imbiru, czosnku i kurkumy

Czytaj więcej >
Obiad

Zdrowie

Czego lepiej nie robić po obfitym obiedzie?

Czytaj więcej >
Miód ma mnóstwo właściwości

Zdrowie

Niezwykłe działanie miodu z dodatkiem soli himalajskiej

Czytaj więcej >