Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Latem babcia przechowuje chleb w inny sposób niż zwykle. Nie pleśnieje i jest dłużej świeży
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 07.07.2023 07:21

Latem babcia przechowuje chleb w inny sposób niż zwykle. Nie pleśnieje i jest dłużej świeży

chleb
Wikipedia / Hutschi / CC BY-SA 3.0

Chleb jadamy właściwie codziennie. Jednak, co zrobić, by był jak najdłużej świeży? Upały sprzyjają pleśnieniu chleba, a tego przecież nie chcemy. Sposób babci na jego przechowywanie jest niezwykle skuteczny. Spróbuj koniecznie.

Jak przechowywać chleb?

Upały stanowią zagrożenie nie tylko dla wyrobów nabiałowych, ale też dla chleba. Pieczywo bardzo źle znosi wysokie temperatury, które panują w pomieszczeniu i się psuje. Pleśnienie chleba bywa nie lada problemem. Warto zadbać o właściwe przechowywanie chleba, by cieszyć się jego smakiem jak najdłużej. 

Chleby z jasnej mąki wysychają najszybciej. Natomiast pieczywo z mąki żytniej, które pieczone jest na zakwasie. Taki chleb warto przechowywać w chlebaku. Jak zapobiec pleśnieniu pieczywa? Trzeba pamiętać o przechowywaniu pieczywa w suchym miejscu. 

Naleśniki rwą się w czasie smażenia? Z tym najprawdopodobniej przesadziłaś

Sposób babci na przechowywanie chleba

Pamiętajmy, żeby po przyjściu do domu z zakupów, wyjąć chleb z worka foliowego. Zapewnimy mu przepływ powietrza i nie rozwija się pleśń. Chleb podczas upałów należy trzymać w ceramicznym chłodniku. Oczywiście bez worka foliowego. Taki sposób zapewni pieczywu świeżość, chrupkość i smak.

Świeżość pieczywa zależy od jego rodzaju. Chleb z marketu bywa głęboko mrożony i już na drugi dzień czasem jest niezdatny do jedzenia. Jeśli kupiliśmy za dużo chleba, to warto go zamrozić, a nie wyrzucać. Chleb w zamrażalniku możemy przechowywać do 3 miesięcy.

Idealne warunki do przechowywania pieczywa

Najlepszą temperaturą do przechowywania pieczywa jest temperatura od 18 do 22 stopni. Zrezygnujmy z zawijania pieczywa w folię aluminiową czy worek. Ewentualnie można użyć ściereczki lnianej. Naturalne materiały zapobiegają wyschnięciu i zaparzeniu pieczywa.

Pieczywo tostowe warto trzymać w lodówce. W przypadku innego chleba- wybierzmy chlebak ceramiczny. Zrezygnujmy z plastikowego, bo w nim pieczywo szybciej się psuje. Brakuje w nim właściwej cyrkulacji powietrza. Na rynku dostępne są też chlebaki bambusowe, drewniane i metalowe. Pisaliśmy o patencie na chleb. Podawaliśmy przepis na chleb, który będzie świeży nawet rok.

chleb
Canva/Ivankmit

Źródło: genialne.pl, akademiasmaku.pl