Lepiej jeść jajka o białej, czy brązowej skorupce? Eksperci nie mają wątpliwości
Jak wiadomo, jajka występują w dwóch kolorach: białym i brązowym. Na to, które wybieramy, mają wpływ nasze przekonania, że jedne są lepsze od drugich. Czy jednak mają one pokrycie w rzeczywistości? Eksperci odpowiadają.
Białe i brązowe jajka
Stanowcza większość jajek w naszych sklepach to brązowy wariant. Jak w pytaniu co było pierwsze: jajko czy kura, musimy zastanowić się, skąd to się bierze. Producenci nabiału podkreślają, że Polacy zdecydowanie chętniej sięgają po brązowe jajka, dlatego właściwie tylko takie można na co dzień w Polsce kupić.
Podobno ma to związek z naszymi przekonaniami co do ekologii. Jesteśmy przekonani, że jajka w „naturalnym” kolorze muszą być zdrowsze – od kur nie karmionych barwnikami i nie modyfikowanych genetycznie. Okazuje się jednak, że te rzekome zależności w rzeczywistości nie istnieją.
W życiu nie jadłem tak dobrych kartaczy. Ten przepis Strzelczyka nie ma sobie równychAmerykanie wolą białe
Jak wskazują znawcy tematu, brązowe jajka są popularne nie tylko w naszej części Europy, lecz także w Azji, gdzie ciepłe kolory kojarzą się bardziej pozytywnie niż biel. Przeciwnie na Zachodzie. W Stanach Zjednoczonych – co wiemy z filmów – jada się tylko białe jajka. Ma to mieć związek z higieną, gdyż na białych lepiej widać każde zabrudzenie.
W Polsce zainteresowanie białymi jajkami rośnie przed Wielkanocą, kiedy zależy nam na egzemplarzach nadających się na pisanki i kraszanki. W końcu biel jest znacznie lepszym podkładem do wzorzystych i barwnych kompozycji niż brązy. Czy jednak kolor jajek ma jakieś znaczenie, jeśli chodzi o ich skład? A zatem – czy nasze, zróżnicowane w skali świata – przesądy mają jakieś oparcie w rzeczywistości?
Jajka brązowe i białe równie zdrowe
Okazuje się, że niekoniecznie. Choć białe jajko jest w Polsce na co dzień białym krukiem, pochodzi ono od niemal takiej samej kury jak to brązowe. Nie bardziej ani nie mniej modyfikowanej genetycznie, nie inaczej karmionej. Po prostu inaczej upierzonej.
Brązowe jajka pochodzą od brązowych kur, białe – od białych. Kiedy kura znosi jajo, „dziedziczy” ono po niej ilość pigmentu. Barwnik jednak to coś, co dotyczy tylko skorupki. Pod nią ukrywa się zawsze to samo jajko – bogate w witaminy i dobrze przyswajalne białko. W przeciwieństwie do kategorii – od trójki do zera – która faktycznie robi różnicę w składzie jajka, kolor skorupki nie ma żadnego znaczenia.
Dowiedz się też, w jakich polskich potrawach zakochał się pewien Wietnamczyk oraz poznaj ceny świątecznych dań u Magdy Gessler.