Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ludzie tłumnie ruszyli na jagody. Nie wszyscy mają świadomość, że mogą dostać mandat
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 20.06.2023 16:15

Ludzie tłumnie ruszyli na jagody. Nie wszyscy mają świadomość, że mogą dostać mandat

jagody
Canva/Sitikka, Canva/Burst

Sezon na jagody ruszył już w niektórych regionach Polski. Te pyszne i zdrowe owoce leśne kuszą smakiem i niepowtarzalnym aromatem. Dla niektórych są też źródłem dodatkowych pieniędzy. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że w jagodowym sezonie można zarobić wysoki mandat.

Jagody, jedz je na zdrowie!

Czerwiec i początek lipca to zwykle szczyt jagodowego sezonu. Lubimy sięgać po te pyszne owoce leśne, bo są wyjątkowo zdrowe. Zawierają witaminy: B, C i K. Do tego pełne są przeciwutleniaczy, które nadają im intensywny, granatowy kolor. Jedzenie jagód ma dobroczynny wpływ na nasz wzrok. Mogą też łagodzić jaskrę, a nawet jej zapobiegać.

Jagody dobroczynnie wpływają też na nasz układ krążenia i zapobiegają chorobom serca. Łagodzą także stany zapalne w organizmie i problemy skórne, zapobiegają swędzeniu i egzemie. Jednak warto pamiętać, że za zbieranie jagód możemy dostać mandat.

Właściciel Żabki włączył kamerę i powiedział całą prawdę. Największy sekret wyszedł na jaw

Zbierasz jagody? Możesz dostać mandat

Sezon na jagody oznacza, że do lasów wyruszą amatorzy oraz zbieracze tych pysznych i zdrowych owoców. Jagody w polskich lasach występują od połowy czerwca do połowy sierpnia. Niestety wiele osób nie wie o tym, że za zbieranie jagód w niektórych okolicznościach może otrzymać mandat. Sanepid informuje, że zbieracze runa muszą złożyć odpowiedni wniosek o wpis do rejestru.

Jeśli osoby zbierające jagody w celach zarobkowych takiego wniosku nie złożą, to czeka ich dotkliwa kara finansowa. Natomiast osoby, które zbierają jagody wyłącznie na własny użytek, bo potem cieszyć się ich smakiem, nie muszą takiego wpisu dokonywać. Należy jednak mieć się na baczności, gdy w lesie obowiązuje zagrożenie pożarowe. Wówczas nie należy wchodzić do lasu. 

 

Niebezpieczna bąblownica - na co uważać?

Niemyte jagody mogą być źródłem groźnej choroby, czyli bąblownicy. Wywołana jest ona przez pasożyty, których nosicielami są leśne zwierzęta. Pamiętajmy, żeby zawsze przed zjedzeniem myć jagody. Te owoce występują w lasach całej Polski, głównie w tych sosnowych i świerkowych. 

Jednak jagody można znaleźć też na torfowiskach, polanach i w lasach mieszanych. Owoce leśne chętnie wykorzystujemy do deserów oraz ciast. Robimy z nich też dżemy, nalewki i kompoty. Pisaliśmy o tym jak mrozić jagody. Podawaliśmy tez przepis na jagodzianki. 

jagody
Canva/Joeysplate

Źródło: podroze.onet.pl, g.pl