Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Ma bardzo zdrowe mięso, a Polacy jej prawie nie znajdą. Koniecznie pytaj o tę rybę podczas pobytu na morzem
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 14.06.2024 17:16

Ma bardzo zdrowe mięso, a Polacy jej prawie nie znajdą. Koniecznie pytaj o tę rybę podczas pobytu na morzem

ryba
Fot. Shutterstock/Jacek Chabraszewski

Chcesz zjeść rybę na obiad, ale nie wiesz, jaką wybrać? Zwróć uwagę na tę jedną z najzdrowszych, lecz przez Polaków zapomnianą. O tym, gdzie ją dostać oraz o prozdrowotnych właściwościach dowiesz się więcej z te go artykułu. Już nigdy nie sięgniesz po inną rybę. 

Ryba, czyli sposób na zdrowy obiad

Ryba to produkt, który warto dodać do swojego jadłospisu. Nie tylko dlatego, że jest smaczna i stanowi ciekawą alternatywę dla mięsa, ale też z racji prozdrowotnych właściwości. Ryby pozytywnie wpływają na organizm z racji, zawartych w rybie cennych składników odżywczych oraz witamin

Oprócz znanych już kwasów omegą-3 w rybie znajdują się także witaminy z grup A,B, D oraz E. W dodatku ten produkt bogaty jest w białko, jod, żelazo oraz selen. Specjaliści zachęcają, aby spożywać typy od 2 do 3 razy w tygodniu. 

krojenie ryby.jpg
Fot. Canva/Ika Rahma
Wyjmij z szafki kuchennej i wymieszaj z wodą. Moje pomidory rosną po tym jak szalone

Poznaj tę zdrową rybę

Jedną z najzdrowszych ryb jest gładzica. Niestety wśród Polaków nie jest ona zbyt popularna. A szkoda, ponieważ jej mięso zawiera tylko 86 kcal, co sprawia, że jest niskokaloryczne. 

W dodatku bogate jest w sporą ilość białka, selenu i fosforu. W rybie nie zabrakło także witamin z grup A, B12 oraz D, która odpowiedzialna jest za budowę odporności. 

Dostępna nad polskim morzem

Gładzica występuje w Morzu Bałtyckim. To na łowisku w Kołobrzegu wyłowioną największy okaz tej ryby o długości 52 centymetrów i 2 kilogramów wagi. 

Gładzica to kuzynka popularnej flądry. Ma jednak od niej znacznie mniej ości, a mięso jest delikatniejsze w smaku. Charakteryzuje się zwartą konsystencją i lekko słodkawą nutą.

Dlatego podczas pobytu nad polskim morzem pytaj o tę niezwykle zdrową i smaczną rybę w lokalnych smażalniach lub sklepach rybnych. Smak na pewno zachwyci cię na tyle, że będziesz sięgać po nią znacznie częściej. Sprawdź przepis na zupę szparagową oraz dowiedz się, jak smażyć kotlety mielone

gładzica.jpg
Fot. Canva/foodandwinephotography