Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Magda Gessler wskazuje błąd w przyrządzaniu sałatki jarzynowej
Adam Moskal
Adam Moskal 03.04.2021 02:00

Magda Gessler wskazuje błąd w przyrządzaniu sałatki jarzynowej

Sałatka jarzynowa Magdy Gessler
Jakub Kaminski/East News; vivoo, Getty Images

Sałatka jarzynowa należy do grupy dań, które pozwalają wykorzystać produkty nienadające się do zrobienia innych pełnoprawnych posiłków. Dlatego można porównywać ją do zapiekanki czy gulaszu - często wkładamy do nich składniki pozostałe po gotowaniu wczorajszego obiadu lub kolacji. 

Magda Gessler jest ogromną znawczynią klasycznej polskiej sztuki gastronomicznej, co widać, chociażby w jej programie Kuchenne Rewolucje, w którym uczy restauratorów lepszego prowadzenia knajp oraz dobierania menu do klimatu lokalu. Tym razem Gessler wyjawiła jaki błąd popełniają Polacy podczas robienia sałatki jarzynowej. 

W sałatce jarzynowej nie powinno być cebuli

Magda Gessler na swoim Instagramie często wrzuca nagrania, które uczą jej obserwatorów dobrego dobierania składników spożywczych oraz technik gotowania, dzięki czemu umiejętności kulinarne jej fanów wzrastają. Niedawno zamieściła krótki film, w którym wraz z profesjonalnym szefem kuchni wyjaśnia jak zrobić dobrą sałatkę jarzynową na święta. 

Gessler dała jasno do zrozumienia, że obecność cebuli w tym daniu znacznie zaburza harmonie smaków i aromatów. Większość elementów, takich jak warzywa i jajka, mają delikatny smak, a cebula całkowicie przejmuje nad nimi kontrolę. Z tego powodu wkrojenie nawet niewielkiej jej ilości, znacznie psuje przyjemność z jedzenia.

Jakie produkty warto dodać do sałatki jarzynowej?

Swoistym fundamentem sałatki są ziemniaki - ich charakterystyczna faktura i sytość dodają objętości i przyjemnej faktury. Jeśli korzystasz z kartofli o dużej zawartości skrobi, popełniasz błąd. Najlepiej nadają się żółte, kleiste bulwy, które nie rozpadną się podczas mieszania.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy jak przygotować klasyczne szare kluchy w delikatnie nowej odsłonie. W tym tekście z kolei prezentujemy powody, dla których warto włączyć do swojej codziennej diety mintaja. 

Warzywa, takie jak marchewka, seler czy pietruszka należy zawsze ugotować w aromatycznym rosole. W taki sposób nie oddadzą swojego smaku zwykłej wodzie, a dodatkowo nabiorą delikatnego mięsnego posmaku, co wzbogaci finalny efekt. 

Źródło: commons.wikimedia.org/Carlosdisogra, CC BY-SA 4.0

Krótka historia sałatki jarzynowej

Istnieją dwie teorie, które wyjaśniają genezę tego dania. Jedna z nich mówi, że wywodzi się z francuskiej sałatki „macédoine”, która pojawiła się we Francji w XVIII wieku, a do jej zrobienia używano najróżniejszych warzyw i owoców w lekkim, jogurtowym sosie. Na przestrzeni lat zmieniano jej recepturę, co dało współczesną sałatkę, jaką znamy.

Według drugiej teorii początek historii tej sałatki jest w Rosji, a dokładniej w moskiewskiej restauracji Hermitage. Właściciel lokalu, Lucien Oliver, opracował recepturę specjalnej przystawki dla najbogatszych obywateli, składającą się z ozorów, pikli, sałaty, kaparów oraz tajemniczego sosu, którego składu niestety nikt nie zna. Za sprawą emigrantów sałatka ta dotarła do centralnej i zachodniej Europy i z biegiem lat wyewoluowała do obecnej formy. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet.pl; o2.pl; pl.wikipedia.org

Zapraszamy na nasz Instagram