Marchewka
Marchewka.
Wykorzystując marchewkę do pieczenia słodkości, nie musimy się obawiać, że jej smak będzie psuł nam wypiek. Marchewka jest słodka, dlatego świetnie łączy się nie tylko z owocami, lecz także z karmelem czy czekoladą. Najważniejsze jest, aby w naszych wypiekach nie był wyczuwalny surowy smak marchewki. Trzeba ją więc wcześniej odpowiednio przygotować.
undefined
Składniki na muffiny marchewkowe:
6 marchewek
640 gramów mąki pszennej
2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
320 gramów cukru brązowego
2 jajka
500 mililitrów mleka
1 szklanka oleju roślinnego
4 łyżki stołowe masła orzechowego
200 gramów orzechów włoskich
przyprawy: 4 łyżeczki przyprawy do szarlotki.
Przygotowanie:
Pierwszym krokiem w przygotowaniu muffinów marchewkowych jest nastawienie piekarnika na odpowiednią moc. Muffiny powinny się piec w 180 stopniach Celsjusza. Warto nastawić urządzenie wcześniej, by później móc od razu włożyć gotową masę do piekarnika.
Należy także od razu przygotować formę na muffiny oraz papilotki. Będziemy potrzebowali 2 forem po 12 miejsc oraz 24 papilotek. Papilotki mogą być silikonowe lub papierowe. Wkładamy je do otworów w formach.
Marchewki dokładnie myjemy, obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o małych oczkach.
Do miski ze startą marchewką dolewamy mleko, olej, wbijamy jajka i dodajemy masło orzechowe. Wszystko dokładnie mieszamy, aby powstała lepka papka.
W osobnej misce przesiewamy mąkę. Dodajemy cukier, proszek do pieczenia i sodę. Na tym etapie wsypujemy do miski również przyprawę do szarlotki.
Orzechy włoskie siekamy na drobne kawałki. Około ¼ odkładamy na posypkę, resztę wsypujemy do miski z mąką. Wszystkie składniki mieszamy.
Sypkie składniki wsypujemy stopniowo do miski ze składnikami mokrymi. Dokładnie mieszamy przy użyciu łyżki.
Masę przekładamy do papilotek. Posypujemy wszystkie muffiny odłożoną wcześniej częścią orzechów włoskich. Wkładamy formy do piekarnika na 25 minut.
Po upływie tego czasu muffiny wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia.
Muffiny podajemy na zimno.
undefined
Ciasto "Marchewka"
Składniki na ciasto marchewkowe:
200 gramów marchewki
1 pomarańcza
200 gramów mąki pszennej
200 gramów cukru
½ łyżeczki proszku do pieczenia
1½ łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki przyprawy do piernika
50 gramów orzechów włoskich
50 gramów wiórków kokosowych
2 jajka
50 mililitrów oleju roślinnego.
Składniki na masę:
¼ szklanki cukru pudru
250 gramów sera mascarpone
2 łyżki stołowe soku z cytryny.
Przygotowanie:
Chcąc upiec pyszne ciasto marchewkowe, nastawiamy piekarnik na 150 stopni Celsjusza. Dobrze zrobić to wcześniej, aby przygotowaną później masę od razu umieścić w formie i upiec.
Formę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia. Smarujemy papier cienką warstwą masła, aby ciasto nie przywarło do blachy.
Jajka wyjmujemy z lodówki i ogrzewamy do temperatury pokojowej. Gdy się ocieplą, wbijamy je do miski i następnie ubijamy aż podwoją swoją objętość. Następnie stopniowo dodajemy cukier. Masę cały czas ubijamy. Powinno to potrwać łącznie około 10-12 minut.
Kolejnym krokiem jest dodanie oleju do masy jajecznej. Tłuszcz dolewamy, ciągle miksując.
Marchewkę myjemy i obieramy. Ścieramy ją na tarce o małych oczkach. Na tarce ścieramy również skórkę z pomarańczy. Pamiętajmy, aby wcześniej owoc sparzyć lub dokładnie wymyć.
Następnie pomarańczę obieramy z pozostałej skórki i kroimy w niewielką kostkę.
Do masy w misce dosypujemy startą marchewkę, skórkę z pomarańczy i pokrojony w kostkę miąższ. Dodajemy także posiekane orzechy włoskie oraz wiórki kokosowe. Całość dokładnie mieszamy.
W osobnej misce przygotowujemy składniki sypkie. Przesiewamy do niej mąkę, po czym dosypujemy sodę oczyszczoną, szczyptę soli, proszek do pieczenia i przyprawę do piernika. Wszystko mieszamy, a następnie dodajemy składniki sypkie do mokrych. Po raz kolejny dokładnie mieszamy.
Ciasto przelewamy do formy. Pieczemy przez 60 minut.
Gdy ciasto będzie się piekło, możemy przygotować masę. Ser mascarpone, sok z cytryny oraz cukier puder ubijamy przez około 3 minuty na gładki krem. Powinien zwiększyć swoją objętość. Aby spotęgować efekt, w trakcie ubijania możemy dodać do kremu szczyptę soli.
Następnie wyjmujemy ciasto z piekarnika. Pozostawiamy je do wystygnięcia, a gdy będzie już zimne, przekrawamy na 2 poziome części. Powinny być równe.
Na spodniej części rozsmarowujemy ½ masy. Przykrywamy ją drugą połową ciasta. Na wierzch wykładamy resztę masy.
Ciasto podajemy na zimno.
Smacznego!