Najlepszy przepis na ciasto na pierogi z 1920 roku
Domowe pierogi, które się nie rozpadają? Przygotowanie dobrego ciasta nie będzie stanowiło problemu, jeśli skorzystacie z tradycyjnej receptury z 1920 roku. Wykorzystuje ona przesianą mąkę pszenną typu 450, z której ciasto zawsze wychodzi elastyczne i wytrzymałe. Koniecznie sprawdźcie ten sposób.
Wyjaśnialiśmy już, dlaczego do ciasta na pierogi nie powinno się dodawać jajek i jak na jego konsystencję wpływa dodatek oleju. Idealne ciasto będzie delikatne, miękkie i zachowa swój kształt w czasie gotowania. Właśnie takie przyrzadzicie, kierując się wskazówkami z 1920 roku. Spróbujecie?
Przepis na ciasto do pierogów z 1920 roku
Składniki:
500 g mąki pszennej typu 450
280 ml ciepłej wody
1 łyżeczka oleju rzepakowego
1 łyżeczka soli
Przygotowanie:
Mąkę starannie przesiewamy, by usunąć z niej ewentualne zanieczyszczenia. W osobnym naczyniu łączymy ze sobą wodę, olej oraz sól, a następnie dodajemy je do mąki. Najpierw mieszamy je delikatnie łyżką, by na koniec wyrabiać je dłonią na stolnicy.
Cały proces powinien trwać około 15 minut, a uzyskane ciasto powinno być miękkie i stosunkowo elastyczne. Kolejnym krokiem jest rozwałkowanie go i uformowanie z wyciętych okręgów pierogów.
Wskazówki:
Ciasto warto podzielić na części i przykryć te z nich, które w danym momencie nie są rozwałkowywane ściereczką. Dzięki temu nie obeschną.
Ciekawym pomysłem będzie dodanie odrobiny przypraw do masy. Może to być np. solidna szczypta pieprzu czy ostrej papryki. Dzięki temu uzyskamy bardziej wyraziste w smaku pierogi.
Źródło zdjęcia: canva/Anastasia Collection
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: przepisytradycyjne