Największy błąd podczas suszenia grzybów. Przez niego tracą smak i aromat
W sezonie letnio-jesiennym chętnie wybieramy się do lasu na grzybobranie. Cenne znaleziska możemy wykorzystać od razu, jednak dużą część z nich przeznaczamy do suszenia. Jak suszyć grzyby, ale zachowały swój cenny smak i aromat? Wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.
Zebranie odpowiedniej ilości grzybów pochłania niejednokrotnie dużo czasu i energii. Warto więc posiąść wiedzę na temat tego, jak suszyć grzyby, aby cały nasz wysiłek nie poszedł na marne. Dobrze ususzone grzyby zachowają niezwykły zapach lasu, którym będziemy mogli cieszyć się jeszcze przez długie miesiące.
Podstawowe zasady jak suszyć grzyby
Zacznijmy od tego, że nie wszystkie gatunki grzybów nadają się do suszenia. Dla tego celu odpowiednie się te o suchej skórce, jak np. borowiki czy podgrzybki. Właśnie one, dzięki stosunkowo niewielkiej zawartości wilgoci, wysuszą się w niedługim czasie i zachowają swoje walory smakowe.
W kwestii tego, jak suszyć grzyby, należy omijać te gatunki, które mają wilgotną i lepką skórkę. Przykładem takiego grzyba jest popularny maślak. Ususzenie go zajęłoby bardzo dużo czasu, a smak i aromat całkowicie by się przez to ulotnił.
Jak widać z powyższych przykładów, istnieje zależność między skutecznością suszenia a zawartością wody w grzybie. Z obserwacji tych łatwo wyciągnąć wniosek, że grzybów przed suszeniem absolutnie nie należy myć. Podczas mycia grzyby nasiąknęłyby wodą, a przecież tej wody chcemy się z grzyba pozbyć, a nie ją dodawać.
Jak suszyć grzyby bez uprzedniego umycia ich? Wystarczy oczyścić je mechanicznie, np. za pomocą miękkiej szczoteczki. Ewentualne zabrudzenia można usunąć także wilgotną, ale nie namoczoną szmatką.
Jak suszyć grzyby- kilka dodatkowych wskazówek
Do suszenia grzybów wybierajmy osobniki zdrowe, bez śladów pleśni. Należy również dokładnie sprawdzić, czy dany grzyb nie jest robaczywy. Pasożyty oraz ich jaja można z grzyba usunąć tylko poprzez długotrwałe moczenie w osolonej wodzie, a jak już ustaliliśmy, namaczanie nie jest wskazane.
Jeśli chcemy wiedzieć, jak suszyć grzyby ze względu na ich wielkość, to zasada jest bardzo prosta. W przypadku grzybów małych, ich kapelusze możemy suszyć w całości. Kapelusze grzybów dużych kroimy na równe plastry, grubości ok. 5-10 mm. Trzony grzybów suszymy według tych samych wytycznych.
Kiedy nasze grzyby są już przebrane, oczyszczone i pokrojone, pozostaje wybór metody, jak suszyć grzyby. W zależności od naszych możliwości możemy postawić na suszenie na nitce czy w piekarniku. Osoby, które posiadają specjalną suszarkę do grzybów mogą dokonać obróbki za jej pomocą. Niezależnie od wybranego sposobu, wysuszone grzyby najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, bez dostępu do światła słonecznego. Więcej o metodach suszenia grzybów znajdziesz w tym artykule. Warto również wiedzieć, jak prawidłowo gotować grzyby.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Zapomnij o makaronie. Teraz rosół podaje się z cudownym, włoskim przysmakiem
Fit wersja jesiennego sernika zachwyci każdego. Jedz bez wyrzutów sumienia
Babcia pokazała, jak można przechowywać mięso i cieszyć się jego smakiem. Co za patent