Smakosze.pl
grzyby

Canva /alexkich

Jak długo należy gotować grzyby? Informacje istotne dla smaku i Twojego zdrowia

22 Września 2022

Autor tekstu:

Redakcja smakosze.pl

Udostępnij:

Wyprawa na grzybobranie jest popularną jesienną aktywnością. Udane zbiory gwarantują dostatek grzybów, które możemy wykorzystać potem w naszej kuchni. Aby wszystkie grzyby były bezpieczne do spożycia, należy wiedzieć, jak je właściwie przyrządzić. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek odnośnie gotowania grzybów.

Czas niezbędny do prawidłowego ugotowania grzybów zależy od kilku czynników. Inaczej będziemy gotować grzyby suszone, a inaczej świeże grzyby leśne. Czas gotowania zależy też od wielkości grzyba, a nawet od jego gatunku. Zapraszamy do lektury.

gruszki marynowane

Zapomnij o tradycyjnych gruszkach w occie. Teraz króluje inna zalewa

CZYTAJ DALEJ

Ile czasu należy gotować grzyby świeże?

Gotowanie grzybów samodzielnie zebranych w lesie zależy od ich gatunku i wielkości. 15-20 minut musimy przeznaczyć na gotowanie tych delikatnych, jak podgrzybki czy maślaki. Grzyby po ugotowaniu nie powinny się rozpadać.

Borowiki, rydze czy też popularne kurki to grzyby nieco twardsze. Te potrzebują 35-45 minut spędzonych w garnku czy rondlu. Jeśli zależy nam na skróceniu tego czasu, możemy grzyby pokroić na mniejsze kawałki. Grzyby świeże również gotuje się w wodzie z niewielkim dodatkiem soli.

Gotowanie grzybów leśnych powoduje, że stają się bardziej lekkostrawne. Przed włożeniem ich do garnka z wodą, należy jednak pamiętać o tym, aby takie grzyby dokładnie oczyścić i opłukać.

Jak długo gotować grzyby suszone?

Suszenie grzybów to popularna metoda, aby móc je długo przechowywać. Jak jednak przygotować suszone grzyby, kiedy w końcu przyjdzie czas na potrawę z ich udziałem? Metoda jest prosta, ale warto ją znać.

Suszone grzyby przed gotowaniem należy wypłukać, a potem namoczyć w zimnej wodzie. Taka wodna kąpiel powinna trwać przynajmniej 2-3 godziny, a najlepiej całą noc. Tylko odpowiednio namoczone grzyby nadają się do gotowania.

Namoczone grzyby gotuje się mniej więcej godzinę, jednak czas gotowania zależy od wielkości i stopnia wysuszenia. Właściwie ugotowane grzyby można łatwo poznać poprzez sprawdzenie stopnia ich miękkości. Pamiętaj, że czas gotowania grzybów zaczynamy liczyć od momentu zagotowania się wody.

Do garnka z wodą, w której gotują się grzyby, należy dodać szczyptę soli. Poza tym można pomyśleć też o innych przyprawach, jak np. liść laurowy czy ziele angielskie. Wszystko zależy od tego, do czego gotowanych grzybów będziemy używać i jaki smak chcemy uzyskać.

Tutaj dowiesz się, jak we właściwy sposób wysuszyć grzyby. Czy wiesz, że grzyby możesz dodać do popularnego kapuśniaku?

Canva / Denis Gavrilov

Canva / Denis Gavrilov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Redakcja smakosze.plAutor

Redakcja smakosze.pl każdego dnia serwuje najlepsze przepisy na potrawy rozpływające się w ustach. Codziennie dostarczamy też najpikantniejsze plotki ze świata kulinarnego showbiznesu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Mycie jaj przed włożeniem do lodówki nie jest bezpieczne

Porady

Myjecie jajka przed włożeniem do lodówki? Częsty błąd może wiele kosztować

Czytaj więcej >
rosół z imbirem

Porady

Dlaczego warto wrzucić imbir do rosołu? Doskonały patent na jesienne chłody

Czytaj więcej >
placki ziemniaczane

Porady

Zastąp jajko innym składnikiem. Placki ziemniaczane wyjdą jeszcze lepsze

Czytaj więcej >
zielona część pora

Porady

Przenigdy nie wyrzucaj zielonej części pora. Znamy niesamowite sposoby ich wykorzystania

Czytaj więcej >
jak zagęścić gulasz

Porady

Czym zagęścić gulasz? Mąka nie jest jedynym sposobem

Czytaj więcej >
suszone grzyby

Porady

Jakich grzybów lepiej nie suszyć? Łatwo o ogromny błąd

Czytaj więcej >