Nie musisz dodawać spirytusu do pączków. Więcej smaku doda pyszniejszy napój
Spirytus przez lata wydawał się obowiązkowym składnikiem ciasta na pączki. Na szczęście dziś wiemy, że można go z powodzeniem pominąć. Zastąpimy go malinowym likierem czy nalewką. Taki dodatek nie tylko uchroni pączki przez chłonięciem tłuszczu, ale także nada im przyjemnego, owocowego posmaku.
Spirytus dodawany do ciasta na pączki widnieje w każdym klasycznym przepisie. Dzięki niemu ciasto podczas smażenia nie nasiąka nieapetycznie smalcem. Taki sam efekt możemy jednak osiągnąć dzięki wysokoprocentowej nalewce. Jej smak dopasowany do rodzaju nadzienia zapewni dodatkowe doznania smakowe.
Ile alkoholu należy dodać do ciasta na pączki?
Przepis na pączki nie należy do skomplikowanych. Na liście składników znajdziemy przede wszystkim mąkę, mleko, cukier i drożdże. Nie może obejść się także bez jaj, tłuszczu oraz oczywiście rzeczonego alkoholu. Jakie proporcje pozwolą na uzyskanie idealnego ciasta?
Aby pączki dobrze się usmażyły, ciasto nie może być zbyt rzadkie. Dlatego ważne jest, aby nie przesadzić z dodatkiem nalewki i nie zepsuć jego konsystencji. Na 500 g mąki należy dolać 2-3 łyżki owocowego likieru. Jeśli zdecydujesz się na klasyczny spirytus wystarczy tylko 1 łyżka alkoholu.
Smaczną podmiankę składnika zastosujesz z powodzeniem także do faworków. Spirytus dodaje się do nich z tego samego powodu, co do pączków. Ciasto z mąki o wadze 500 g potrzebuje 1 łyżki alkoholu. Ilość pozostaje niezmienna niezależnie od jego rodzaju.
W jaki sposób dodawać alkohol do ciasta na pączki?
Aby dodać alkohol podczas przygotowania pączków istnieją 2 metody. Najprostsza i najbezpieczniejsza polega na dolaniu go do ciasta. Wszystkie składniki wystarczy wymieszać, wyrobić, a po wyrośnięciu przystąpić do smażenia. Większość osób właśnie na tę metodę się decyduje.
Drugi sposób to dodanie alkoholu bezpośrednio do tłuszczu, w którym smażyć będziemy pączki. Dzięki takiemu zabiegowi wchłanianie oleju lub smalcu jest ograniczone do minimum. Ta metoda wymaga jednak zachowania odpowiednich procedur, aby uniknąć dotkliwego poparzenia.
Alkohol do tłuszczu należy dodawać bezwzględnie przed jego podgrzaniem. Nalewkę wlej do naczynia z tłuszczem i dopiero wtedy postaw całość na ogniu. Odwrócenie kolejności niemal na pewno zakończy się wybuchem i rozbryzgiem wrzątku po całej kuchni.
Nie mniej istotna jest ilość alkoholu w garnku. Jedna jego łyżka do smażenia w zupełności wystarczy. Zbyt duża ilość dodatku może zaburzyć prawidłowy proces smażenia. Więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Ekspresowe pączki jogurtowe usmażysz w mgnieniu oka. Karnawałowy specjał możesz także przygotować w piekarniku.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kotlety mielone z 1903 roku nie miały w sobie nawet grama wieprzowiny. Dziś nikt takich nie robi
Ukochana przez Polaków kanapka za moment znika z McDonald's. Klienci nie kryją rozczarowania
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama