Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kotlety mielone z 1903 roku nie miały w sobie nawet grama wieprzowiny. Dziś nikt takich nie robi
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 09.02.2023 10:14

Kotlety mielone z 1903 roku nie miały w sobie nawet grama wieprzowiny. Dziś nikt takich nie robi

kotlety mielone
Canva / freeskyline

Dawne zwyczaje kulinarne były zupełnie odmienne od tych, które znamy dzisiaj. Wiele potraw przeszło w międzyczasie niemała przemianę. Czy wiecie, że ponad 100 lat temu czymś zupełnie powszechnym były kotlety mielone ze śledzi? Tę wyrazistą w smaku potrawę warto sobie dziś przypomnieć.

Kotlety mielone ze śledzi to nie tylko pyszna, ale też niedroga potrawa. Jej przygotowanie wymaga zaledwie kilku składników i niewielkich nakładów pracy. Takie rybne kotlety pasować będą na przykład do ziemniaków i surówki z kapusty. To doskonała odskocznia od potraw z czerwonego mięsa lub drobiu.

Przepis na nieoczywiste kotlety mielone

Składniki:

  • ok. 500 g solonych filetów ze śledzia

  • 1 bułka pszenna

  • mleko do namoczenia bułki

  • 1 jajko

  • 1 cebula

  • 1-2 łyżki masła

  • pieprz do smaku

  • bułka tarta

  • olej do smażenia

Jak zrobić kotlety mielone ze śledzia?

Filety śledziowe do kotletów mielonych wymocz w wodzie. Powinno potrwać to kilka godzin. Długość moczenia zależy od stopnia zasolenia ryby i oczekiwanego jej smaku.

Namoczone śledzie przepuść przez maszynkę do mielenia lub bardzo drobno posiekaj. Cebulę obierz z łupiny i poszatkuj. Warzywo podsmaż na dobrze rozgrzanym maśle, aż stanie się miękkie. Zmielonego śledzia wymieszaj z przygotowaną cebulą.

Kajzerkę do kotletów mielonych namocz w mleku. Następnie bułkę odciśnij i dodaj do rybnej masy. Dołóż także jajko, całość dopraw do smaku pieprzem. Wymieszaj składniki do uzyskania gęstej pasty, w razie czego regulując jej konsystencję dodatkiem bułki tartej.

Z uzyskanej w ten sposób masy formuj niewielkie kotlety mielone. Każdego z nich obtocz starannie w bułce tartej. Kotlety smaż na rumiano z obu stron na dobrze rozgrzanym oleju. Podawaj na ciepło z ulubionymi dodatkami.

Kultowe kotlety z mortadeli dziś smakują jeszcze lepiej. Pyszne kotlety serowe są godną konkurencją dla mięsnego odpowiednika.

Canva / AndreySt
Canva / AndreySt

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: