Smakosze.pl
Pomidory

Pixabay /hansbenn

Niezawodny sposób na obfite zbiory pomidorów

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Pomidory są bardzo istotnym elementem wielu sosów, zup, gulaszy, kanapek czy makaronów, dlatego warto samodzielnie je wyhodować. Trzeba w końcu przyznać, że własne plony smakują znacznie lepiej. Aby lepiej rosły, wystarczy podlewać je specjalnym roztworem zawierającym drożdże.

Europejczycy poznali pomidory stosunkowo niedawno, gdyż nie jest to roślina rodzima dla naszego kontynentu. Przywieziona została wraz z konkwistadorami, którzy wyruszyli na podbój Ameryki Południowej. Co ciekawe, do XIX wieku Europejczycy uważali pomidory za trujące. 

Dlatego przez wiele laty hodowano je jedynie jako roślinę ozdobną. Gdy nasi przodkowie zrozumieli, że owoce pomidora są nie tylko jadalne, lecz pyszne i wyjątkowo zdrowe, rozpoczęto konsumpcję na szeroką skalę. Dzisiaj możemy uprawiać je we własnym ogródku - jak jednak zabrać się do tego najlepiej?

Jak wyhodować pyszne pomidory?

Sposób, dzięki któremu twoje krzaki będą owocować jak nigdy, jest banalnie prosty i wykorzystuje produkty, które w większości domów są na co dzień. Jeśli jednak nie możesz znaleźć ich w swoich szafkach, szybka wycieczka do najbliższego sklepu rozwiąże problem.

Przygotuj szklany słój o pojemności 3 litrów z zakrętką. Wlej do niego 2,5 litra czystej, niechlorowanej wody. Jeśli nie masz do takiej dostępu, przegotuj wodę kranową i odstaw do wystudzenia. W osobnym naczyniu wymieszaj 0,5 litra letniej wody z 100 g drożdży i 125 g cukru. 

Wlej do słoika rozczyn, zamieszaj, zakryj pokrywką i odstaw w ciepłe, lecz zacienione miejsce. Warto raz dziennie zamieszać mieszanką, aby grzyby miały dobry dostęp do cukru. Gdy drożdże zjedzą cały dostępny cukier i zakończą fermentację, odżywka jest gotowa do użycia.

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy przepis na sałatkę warzywną z pieczonych warzyw. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pyszną kiszoną fasolkę szparagową ze słoika.

Źródło: emer1940, Getty Images

Jak stosować odżywkę do pomidorów?

Gotowy płyn należy rozcieńczyć z wodą przed użyciem. Jedną szklankę odżywki wlej do 10 litrów wody i dokładnie wymieszaj. Następnie wystarczy podlać pomidorowe krzaczki. Nie warto przesadzić z ilością nawozu - 1 litr wody na 1 krzak w zupełności wystarczy.

Powyższe nawożenie powtarza się 3 razy w ciągu całego wzrostu roślin. Zbyt duża ilość odżywki może spowodować zmiany chorobowe na krzewach, a także przyciągnąć szkodniki, które zniszczą całą twoją pracę. Pomiędzy odżywianiem podlewaj pomidory zwykłą wodą. 

Gdy przyjdzie czas na zbieranie owoców, będziesz zachwycony rezultatem. Pomidory będą jędrne, soczyste, słodkie i pełne wartości odżywczych. Dodatkowo zachwycać będą wspaniałą barwą, którą rzadko można podziwiać na sklepowych wersjach. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: webniusy.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >