Smakosze.pl
Morwa biała

freemaan, Getty Images

Niezwykły napój z liści morwy białej

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Morwa biała jest bardzo popularną rośliną, która od wieków wykorzystywana jest jako lekarstwo. Najczęściej wykorzystywane są jej owoce, które przypominają białe maliny, lecz liście również skrywają wiele dobrego. Prezentujemy napój z tego surowca, który doskonale obniża poziom cukru we krwi.

Pochodzenie morwy białej ustalone zostało na Chiny, Indie oraz Japonię - to w tych miejscach po raz pierwszy zaczęto z niej korzystać. W Chinach morwa nie jest jednak wykorzystywana głównie jako lekarstwo, lecz pożywka dla larw jedwabników, z których tworzony jest jedwab.

Zielarze w medycynie naturalnej najczęściej wykorzystują owoce, które mają charakterystyczny biały kolor oraz kształt dużych malin. Innym sposobem na wyciągnięcie substancji zdrowotnych z morwy jest spożycie liści, w których również zawarte jest sporo dobrego. 

Liście morwy białej

Liście są świetnym źródłem białka oraz błonnika. Błonnik usprawnia pracę układu pokarmowego, a także pozwala zachować uczucie najedzenia po posiłku na dłużej. Działa również jak miotełka wymiatająca z jelit złogi pokarmowe, które negatywnie wpływają na kondycje całego organizmu. 

W morwie znaleźć można również kwercetynę, która usprawnia kondycje diabetyków. Kwercetyna hamuje działanie enzymu, który syntezuje nadmiar glukozy w sorbitol. Gdy sorbitol jest obecny we krwi w znacznie za dużym stężeniu, może wywoływać problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego, oczu oraz nerek.

W liściach zawarty jest także alkaloid 1,5-dideoksy-1,5-imino-D-sorbitol (DNJ), który wykazuje działanie przeciwcukrzycowe. Ponadto, jeśli przygotować napar z liści w odpowiedni sposób, herbata zawiera antocyjany, witaminę C oraz flawonoidy.

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym zdradzamy najnowsze doniesienia o niebezpiecznej substancji w gumach i słodyczach. W tym tekście  pokazujemy jak przygotować kogel-mogel w bezpieczny sposób.

Źródło: pixelshot

Jak przygotować napar z liści morwy białej?

Do zaparzenia naparu należy przygotować około 3 łyżki suszonych liści morwy i 300 ml świeżej wody. Warto pamiętać, aby woda nie osiągnęła zbyt wysokiej temperatury - wrzątek może bowiem zniszczyć substancje zawarte wewnątrz rośliny. 

Do kubka wsyp liście morwy. Zagotuj wodę w czajniku lub garnku i odstaw ją na kilka minut, aż przestanie się gwałtownie gotować. Następnie zalej nią przygotowany zawczasu susz, zakryj kubek spodeczkiem i odstaw do zaparzenia na około 3-5 minut.

Aby wykorzystać pełen potencjał naparu, najlepiej jest pić go bezpośrednio przed posiłkiem. Wtedy będzie można odczuć także działanie obniżające głód - gdy po posiłku poziom cukru gwałtownie nie wzrasta, organizm dłużej zachowuje uczucie sytości. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: go4taste.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

schabowy na patelni

Przepisy

Soczyste kotlety schabowe w maślankowej panierce

Czytaj więcej >
Sałatka z ogórków kiszonych

Przepisy

Fantastyczna surówka z ogórków kiszonych, cebuli i musztardy

Czytaj więcej >
Kawa z lodami

Przepisy

Idealny poobiedni deser – kawa z lodami

Czytaj więcej >
Puszyste ciasto na naleśniki

Przepisy

Jak zrobić niezwykle puszyste ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >
pierogi z mięsem

Przepisy

Przepis na pierogi z mięsem po rosole

Czytaj więcej >

Przepisy

Dlaczego warto wlać sok z cytryny do biszkoptu?

Czytaj więcej >