Smakosze.pl
Jajka

Canva.com / Santje09

O czym świadczy kolor skorupki jajka?

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jajka przybierają różne wielkości i kolory, choć w Polsce najpopularniejsze są dwie barwy - białą i brązowa. Od lat ludzie zastanawiają się, która odmiana jajek jest najzdrowsza czy najsmaczniejsza. Okazuje się, że kolor skorupki niczego nie zmienia i jest jedynie uwarunkowaniem genetycznym.

Jajka są bardzo ważną częścią diety człowieka - jako jeden z niewielu produktów posiadają, w różnych ilościach, wszystkie substancje odżywcze poza witaminą C. Kilka lat temu panowało przekonanie, jakoby jajka nie były zdrowym jedzeniem. 

Na szczęście dla ich fanów, eksperci od żywienia człowieka ze Światowej Organizacji Zdrowia doszli do wniosku, że zdrowa osoba może jeść nawet 10 jaj tygodniowo. Ludzie z chorobami układu krwionośnego powinni jednak ograniczyć ich ilość do minimum z powodu cholesterolu. 

Jaki kolor jajka jest najlepszy?

Jak czytamy na portalu poradnikzdrowie.pl, kolor skorupki jajka nie ma żadnego znaczenia. Nie wpływa on zarówno na wartości odżywcze zawarte w jajkach, ani na ich smak. Tak więc zastanawiając się nad wyborem koloru, warto kierować się po prostu estetyką. 

W Internecie można spotkać się z opinią, jakoby kolor jajek mógł zależeć od sposobu hodowli ptaków czy rodzajowi pokarmu, którym są karmione. Eksperci nie mają jednak żadnych wątpliwości i twierdzą, że barwa skorupki zależy wyłącznie od kodu genetycznego ptaka.

Dlaczego jajka różnią się kolorem skorupki?

W trakcie procesów zachodzących podczas syntezy hemoglobiny we krwi kur wytwarzają się również specyficzne barwniki, które mogą odkładać się w skorupkach jaj. Kury znoszące białe jaja nie odkładają żadnych barwników w skorupkach, dlatego są bezbarwne. 

Istnieje ciekawa zależność pomiędzy upierzeniem ptaków, a kolorem jajek. Udowodniono, że kury z białymi piórami znoszą jajka biała, a ptaki o brązowym czy beżowym zabarwieniu, składają jaja w kolorach brązu lub beżu. Co ciekawe, Polacy najczęściej wybierają brązowe jajka. 

Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować ciasto na pierogi sprzed ponad 100 lat. W tym tekście zdradzamy przepis na idealne ogórki małosolne. 

Źródło: librakv, Getty Images Pro

Wartości odżywcze jajek

W jajkach znajdziemy wiele witamin, takich jak A, E, witaminy z grupy B, K oraz D. Są źródłem minerałów: wapń, żelazo, cynk, fosfor, potas i selen. Duża ilość lecytyny korzystnie wpływa na wiele aspektów pracy ludzkiego organizmu, poprawia pracę mózgu oraz chroni wątrobę. 

Częste spożywanie jaj niesie ze sobą wiele pozytywnych zmian, a jedną z nich jest poprawa włosów, paznokci i skóry. Jajka są także sporą skarbnicą luteiny, która ma wyjątkowo pozytywny wpływ na nasz wzrok.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >