Papryka
Wykop - użytkownik Rizzo, zdjęcie udostępnione w serwisie oraz canva

Ogromna kwota za kilogram papryki w popularnym markecie

Papryka to popularne wśród Polaków warzywo, które chyba nikomu z nas nie kojarzy się w luksusem. Niestety, wiele wskazuje na to, że niedługo mało kto będzie mógł sobie na nią pozwolić. Internauta za pomocą serwisu Wykop podzielił się zdjęciem horrendalnie drogiej papryki, jej cena przyprawia o zawrót głowy.

Już chyba każdy z nas zauważył, że z miesiąca na miesiąc zwykłe zakupy spożywcze stają się coraz droższe. Jednak ciężko o bardziej jaskrawy przykład niż zwyczajna, czerwona papryka.

Użytkownik serwisu wykop na codziennych zakupach przeżył nie lada zdziwienie, gdy zobaczył ile kosztuje zaledwie jedna papryka w markecie Auchan, który uchodzi przecież za jeden z najbardziej korzystnych pod względem cen.

Co robić, żeby kotlety schabowe nie wyszły twarde?Co robić, żeby kotlety schabowe nie wyszły twarde?Czytaj dalej

Papryka w cenie obiadu dla całej rodziny

Na zdjęciu widzimy od razu, że 7,81 zł to cena za zaledwie jedną sztukę. Cały kilogram to natomiast koszt 27,49 zł, czy mniej więcej tyle ile kosztowałby obiad złożony ze schabowych, ziemniaków i mizerii dla niemałej rodziny.

Absurdalnie wysokie ceny papryki są zauważalne także na zwykłych targowiskach, gdzie dolną granicą cenową jest 20 złotych. Pospolita papryka zatem jest droższa nawet od sezonowych dobroci takich jak szlachetne szparagi.

paprykaCzy drożyzna pozostanie z nami na dłużej?

Niestety według ekspertów, to może nie być jedynie chwilowa anomalia, a smutna rzeczywistość w najbliższym czasie. Na wzrost cen papryki składa się wiele czynników, na które w tym momencie ciężko wpłynąć.

Według informacji podanych w serwisie SE, o analizę ten sytuacji pokusił się ekonomista Marek Zuber - Przede wszystkim jest to jednak kwestia niskiej podaży. Choć zbiory papryki w Hiszpanii będą trwały do końca kwietnia, już teraz widzimy, że będą bardzo marne. Przyczyniły się do tego niekorzystne warunki pogodowe – burze, mrozy. Przez to, że tak mało jest tej papryki, po raz pierwszy od lat, ceny w hiszpańskich hurtowniach przekroczyły 5 euro.

Te doniesienie nie napawają nas optymizmem, przepaść pomiędzy cenami z tego i poprzedniego roku jest ogromna - Jeśli spojrzymy, że w zeszłym roku można było kupić paprykę za 1 euro, to widzimy 500 proc. wzrost cen - wyjaśnia dalej Marek Zuber.

Jeśli proces wzrostu cen papryki nie ustanie, według ekonomisty, niedługo na sklepowych półkach zobaczymy kwoty rzędu nawet 50 złotych za kilogram papryki.

A ty? Zauważyłeś wzrost cen produktów spożywczych w sklepach? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wykop / se

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł