Smakosze.pl
Niebezpieczna roślina

Ostrzeżenie Lasów Państwowych dotyczące znanej rośliny

23 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Lasy Państwowe przestrzegają spacerujących po polskich lasach przed rośliną o nazwie wawrzynek wilczełyko. Jego owoce przypominają czerwone porzeczki, jednak są wyjątkowo niebezpieczne. Jagody te są trujące, a najgroźniejsze są dla dzieci i osób starszych.

Wybierając się do lasu łatwo ulec pokusie zebrania smacznie wyglądających grzybów, czy pięknych i soczystych jagód. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wiele gatunków roślin i grzybów jest trujących dla człowieka.

Tym razem Lasy Państwowe wydały ostrzeżenie dla wszystkich Polaków, którzy mają zamiar w najbliższym czasie wybrać się na spacer do lasu. Należy zachować w nim szczególną ostrożność z powodu jednej rośliny.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Lasy Państwowe mają ważny komunikat

Wawrzynek wilczełyko jest rośliną objętą ochroną gatunkową. Co ciekawe, nie jest to spowodowane jakimś szczególnym zagrożeniem, lecz niebezpieczeństwem, jakie płynie ze zrywania jej przez spacerowiczów.

Ochrona gatunkowa ma zapobiec zrywaniu gałązek, które wczesną wiosną obsypują się ładnymi kwiatami. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi kara, która skutecznie hamuje chętnych do takiej działalności.

Kotlety z kaszy gryczanej

Pyszne kotlety mielone z kaszy gryczanej

CZYTAJ DALEJ

Jak wygląda krzew wawrzynka?

Największe krzaki osiągają wysokość nawet dwóch metrów, więc ciężko je przeoczyć. Tempo wzrostu jest powolne, a łodygi są wyprostowane, grube i elastyczne. Rośnie na glebach próchniczych.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

- Jest luźno ugałęziony. Młode pędy pokryte są korą w żółto-brunatnym kolorze z delikatnymi domacjami (włoskami). Lubi miejsca półcieniste do zacienionych, ponadto odporny na mrozy (do −29 °C) - napisano w komunikacie Lasów Państwowych.

Przysmak ptaków

Okazuje się, że nie dla każdego gatunku wawrzynek jest rośliną trującą. Niektóre ptaki, takie jak kosy, dzwońce i grubodzioby uważają owoce wilczełyko za nie lada przysmak, który chętnie zrywają.

Wawrzynek jest wyjątkowo niebezpieczny i nie powinno się go pod żadnym pozorem nawet dotykać. Dlatego lepiej jest unikać go za wszelką cenę.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: tvp.info

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Czytaj więcej >

Porady

Jak sparzyć kapustę na gołąbki bez wody?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >