Sposób na sklejenie pierogów, które się nie rozpadną
Pierogi są doskonałym posiłkiem głównie dlatego, że można przygotować je na setki, jak nie tysiące różnych sposobów. Ogromna różnorodność farszy, rodzajów ciast, sposobów gotowania czy lepienia powodują, że każdy znajdzie swoją ulubioną wariację.
Niestety, nawet najsmaczniejszy farsz nie będzie nic znaczył, jeśli po wyłożeniu pierogów na patelnie czy wrzuceniu do wody ciasto rozpadnie się i uwolni swój cenny pakunek. Na szczęście istnieją metody, które pozwalają uniknąć tego przykrego doświadczenia.
Pierogi, które nigdy się nie rozkleją
Aby móc pochwalić się przed domownikami lub przyjaciółmi najlepszymi pierogami, warto znać specjalną technikę lepienia. Dzięki niej ciasto utworzy wytrzymałą saszetkę, która nawet w bardzo buzującej wodzie nie otworzy się. Oczywiście metoda ta jest banalnie prosta, więc każdy może z niej skorzystać.
Gdy na stolnicy masz już wycięte okręgi, nałóż na każdy z nich po łyżce farszu. Ważne, aby wykładać go na stronę ciasta, która przylegała do powierzchni blatu - jest ona wilgotna i bardziej klejąca. Gdy farsz będzie już na cieście, weź całość do ręki.
Następnie złóż ciasto na pół, a w najwyższym punkcie mocno dociśnij. Po sklejeniu wierzchołka możesz przejść do lepienia rogów. Prawy zacznij od prawego dołu, z kolei lewy ulep od wierzchołka. W taki sposób napięcie na cieście rozprowadzone zostanie równomiernie.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym pokazujemy sposób na wykorzystanie drugiej strony na tłuczku do mięsa. W tym tekście z kolei zdradzamy genialny przepis na parzybrodę - pyszną zupę z kapusty i boczku.
Ważne jest również dobrze zaparzone ciasto. Gdy wlewa się wrzącą wodę do mąki, ta staje się delikatnie podgotowana. Taka czynność wywołuje większą elastyczność ciasta, z którym znacznie łatwiej da się pracować. Po ugotowaniu pierogi będą również bardziej sprężyste i smaczniejsze.
Jak ulepić dekoracyjne pierogi?
Poza klasycznym zlepianiem z gładkim brzegiem można użyć kilku sposobów, aby upiększyć pierogi. Pierwszy z nich polega na dociśnięciu widelca do zlepionych brzegów. Powstają wtedy ładne wzory, a dodatkowy nacisk zwiększa wytrzymałość brzegów.
Inna metoda jest odrobinę bardziej skomplikowana. Po zlepieniu gładkich brzegów należy chwycić je palcem wskazującym i kciukiem, a następnie delikatnym odkształceniu ich na wzór falbanki. Po kilku próbach z pewnością ci się uda.
Dla najbardziej pewnych siebie prezentujemy wersję z warkoczykiem. Po zrobieniu odrobine szerszej falbanki, brzegi zawija się delikatnie do środka, aby utworzyć kształt na wzór warkocza. Poniżej prezentujemy film, dzięki któremu możesz utrwalić sobie powyższą wiedzę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: srebrnapatelnia.pl; lawendowy-dom.com.pl