Polacy nagminnie używają go do smażenia. Nie wiedzą, że na patelni zmienia się w truciznę
Chętnie smażymy mięso, placki, czy ryby. Jednak do smażenia wybieramy olej, który nigdy nie powinien być używany w tym celu. Staje się szkodliwy dla zdrowia i zamienia się w niebezpieczny produkt. Wyjaśniamy, na jakim oleju nie należy smażyć.
Smażmy, ale nie na tym oleju
Smażenie jest niezwykle popularną formą obróbki wielu produktów spożywczych. Mięsa, ryby, warzywa, czy naleśniki chętnie poddajemy temu zabiegowi. Zwykle na patelnię wlewamy olej roślinny. Jednak nie każdy produkt się do tego nadaje. Jaki olej nigdy nie powinien znaleźć się na patelni?
To olej roślinny, który jest popularny i chętnie wybierany. Jest niedrogi i łatwo dostępny. Mowa o oleju słonecznikowym, który na patelni zamienia się w truciznę. Dlatego nigdy nie powinniśmy na nim smażyć. Warto pamiętać, że olej słonecznikowy nadaje się tylko do stosowania na surowo. Nie można go podgrzewać. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.
Wachowicz dodaje do mizerii składnik, o jakim nikt by nie pomyślał. Co za pomysłOlej słonecznikowy groźny dla zdrowia
Olej słonecznikowy ma wiele zalet i warto używać go do sałatek, surówek, czy majonezów. Zrobimy z niego pyszne dressingi i wzbogacimy smak zup. Jednak zapomnijmy o smażeniu na tym oleju. Wszystko dlatego, że zawiera on wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które w wysokich temperaturach ulegają rozpadowi.
Dzieje się tak już w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Olej słonecznikowy ma niską temperaturę dymienia, a podczas rozpadu tłuszczów powstaje glicerol i wolne kwasy tłuszczowe. Produkt traci swoje wszystkie cenne właściwości. Jednak najbardziej niepokojące jest to, że olej słonecznikowy podczas smażenia może uwalniać rakotwórczy aldehyd.
Na jakim oleju smażyć?
Naukowcy są zdania, że potrawy smażone na oleju słonecznikowym mogą przekraczać dopuszczalne normy dla szkodliwych związków nawet 200- krotnie. Jednak, gdy do oleju słonecznikowego dodamy olej rzepakowy, wówczas smażenie jest możliwe. Ilość szkodliwych substancji nie jest tak duża. Na rynku można znaleźć specjalne wysokooleinowe odmiany oleju słonecznikowego.
Te nadają się jak najbardziej do smażenia. Warto do smażenia używać oleju rzepakowego i oliwy z oliwek. Natomiast olej słonecznikowy, który bogaty jest w kwasy omega-6 i witaminę E powinniśmy używać do dań na zimno. Będzie pysznie i zdrowo. Pisaliśmy o tym, jak zrobić racuchy na wyjątkowo zdrowym produkcie. Podawaliśmy też przepis na pyszne i efektowe ciasto Marcinek rodem z Podlasia.
Źródło: pysznosci.pl