Czosnek niedźwiedzi z własnego ogródka
Canva.com / dulezidar

Prosty sposób uprawy czosnku niedźwiedziego w domowym ogródku

Czosnek często gości w naszych potrawach. Właśnie dzięki niemu dania stają się bardziej aromatyczne i wyraziste w smaku. Istnieją różne odmiany tej wyjątkowej rośliny. Jedną z nich jest czosnek niedźwiedzi. Można go posadzić w ogródku i cieszyć się jego właściwościami.

Czosnek niejednokrotnie sprawiał, że nawet najbardziej wybredni spośród smakoszy nie byli w stanie powstrzymać się przed beztroskim pałaszowaniem. Roślina ma wiele zalet. Nie inaczej jest w przypadku czosnku niedźwiedziego.

Nietypowy czosnek zachwyci wielu smakoszy

Nie od dziś wiadomo, że czosnek oprócz fantastycznego smaku i aromatu, pozytywnie wpływa na nasz organizm. Już wcześniej wspominaliśmy o tym, jakie zalety płyną z jedzenia tej wyjątkowej rośliny. Dziś nasza uwaga skoncentruje się na czosnku niedźwiedzim.

Podstawową różnicą, jeśli chodzi o czosnek niedźwiedzi, jest fakt, że w jego przypadku jada się liście. Roślina występuje w niemal całej Europie. Można się na nią natknąć w rejonach od Wielkiej Brytanii po góry Kaukazu.

Czosnek niedźwiedzi charakteryzuje się subtelniejszym aromatem, a jego smak jest łagodniejszy. Z pewnością przypadnie to do gustu smakoszom, którzy mają delikatniejsze podniebienie. Czosnek niedźwiedzi jest bardzo zdrowy.

Carrefour testuje skup butelek zwrotnychCarrefour testuje skup butelek zwrotnychCzytaj dalej

Jakie sekrety skrywa czosnek niedźwiedzi?

Niepozorne liście są prawdziwym bogactwem składników odżywczych. Niektórzy uważają, że czosnek niedźwiedzi dostarcza więcej witaminy C od cytryny. Natkniemy się w nim również na alliinę, która zmienia się w allicynę uznawaną za naturalny antybiotyk.

Czosnek niedźwiedzi pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi. Regularne spożywanie rośliny może nas uchronić przed miażdżycą i bólami reumatycznymi. Czosnek niedźwiedzi wykazuje również działanie przeciwbakteryjnie. Jednak nie jest wskazany dla osób z wrzodami żołądka.

Czosnek niedźwiedzi

(Canva.com / Ferumov)

Sadzenie czosnku niedźwiedziego w domowym zaciszu

Czosnek niedźwiedzi najlepiej sadzić wiosną. Wówczas pierwsze zbiory powinny do nas zawitać po roku. Początkowo mogą być one dosyć mizerne. Jednak po kilku latach w ogródku powinniśmy dostrzec gąszcz liści.

Roślina powinna być sadzona w grupach około pięciu cebulek. Między każdą z grup warto zachować odstęp około 30 cm. W tych miejscach możemy posadzić na przykład paprocie. Ziemia powinna być od lekko kwaśnej do lekko alkalicznej. Cebulka musi być zagłębiona na około 5 cm.

Najłatwiej wyhodować czosnek niedźwiedzi z cebulek. Jest to znacznie szybsza metoda. Sadzenie z nasion wymaga okresu chłodu, który powoduje, że zaczynają one kiełkować. Czosnek niedźwiedzi po zasadzeniu cebulki w dobrych warunkach powinien sam się rozmnażać. Warto uważać, ponieważ dzieje się to całkiem szybko. Taki czosnek można dodać do kotletów mielonych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Twój Ogródek; Zielony ogródek; Magazyn Kuchnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł