Smakosze.pl
Domowy sposób na ślimaki

Canva / beekeepx

Prosty w przygotowaniu domowy środek na ślimaki

15 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Wielu smakoszy para się domowym ogrodnictwem. Warzywa z własnej uprawy smakują najlepiej. Niestety stanowią one również pokusę dla szkodników. Najwięcej problemów sprawiają ślimaki. Na szczęście bez problemu możemy przygotować preparat na bazie piołunu i wody.

Ślimaki w ogrodzie potrafią być prawdziwą zmorą. W sklepach możemy dostać rozmaite specyfiki na tych niechcianych gości. Okazuje się, że mogą nam nie być potrzebne. Samodzielnie przygotowany specyfik jest równie skuteczny.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak pozbyć się ślimaków?

Nie da się ukryć, że własny ogródek z warzywami jest powodem do dumy. Smakołyki wyhodowane samodzielnie można wykorzystać na wiele pysznych sposobów. Jednak zanim one wyrosną, mogą zostać zrujnowane przez ślimaki.

Nie od dziś wiadomo, że ślimaki potrafią doprowadzić do sporych strat w ogrodzie. W przypadku takiego zagrożenia najlepiej sięgnąć po domową miksturę, którą w prosty sposób przygotujemy z piołunu i wody.

Wystarczy, że 500 g piołunu zmieszamy z 10 l wody. Następnie środek odstawiamy na 4 tygodnie. Należy go mieszać co 2 dni. Po tym czasie powstałą gnojówkę rozcieńczamy w kolejnych 10 litrach wody.

Projekt bez tytułu - 2021-08-15T152935.836

Obłędna w smaku surówka z jabłek

CZYTAJ DALEJ

Miksturę traktujemy jako oprysk na rośliny. Warto ją również zastosować na ziemi w pobliżu sadzonej. Ślimaki będą unikały tych miejsc. Specyfik pomaga także w przypadku mszyc. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o tym, jak się ich pozbyć z ogrodu.

Inne sposoby na ślimaki

Oprysk z piołunu nie jest jedyną domową metodą. Ślimaki przestaną nam doskwierać, gdy nasze rośliny opryskamy mieszanką octu i wody w proporcjach 1:1. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, w jaki sposób można go wykorzystać w ogrodnictwie.

W walce ze ślimakami dobrze sprawdza się także rabarbar. Kilogram liści należy zmieszać z 10 litrami wody. Po kilku dniach powinien rozpocząć się proces fermentacji. Gdy już to nastąpi, mieszankę wylewamy na ziemię wokół roślin.

Jeśli nie chcemy, by ślimaki atakowały nasze sadzonki, warto niedaleko nich posadzić rośliny, które naturalnie odstraszają intruzów. Mowa o cebuli, czosnku, gorczycy, majeranku, szałwii, i tymianku.

Ślimaki przestaną być problemem

Ślimaki przestaną być problemem

Canva / beekeepx

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Greencanoe.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >