Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Prosty w przygotowaniu domowy środek na ślimaki
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 15.08.2021 02:00

Prosty w przygotowaniu domowy środek na ślimaki

Domowy sposób na ślimaki
Canva / beekeepx

Wielu smakoszy para się domowym ogrodnictwem. Warzywa z własnej uprawy smakują najlepiej. Niestety stanowią one również pokusę dla szkodników. Najwięcej problemów sprawiają ślimaki. Na szczęście bez problemu możemy przygotować preparat na bazie piołunu i wody.

Ślimaki w ogrodzie potrafią być prawdziwą zmorą. W sklepach możemy dostać rozmaite specyfiki na tych niechcianych gości. Okazuje się, że mogą nam nie być potrzebne. Samodzielnie przygotowany specyfik jest równie skuteczny.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak pozbyć się ślimaków?

Nie da się ukryć, że własny ogródek z warzywami jest powodem do dumy. Smakołyki wyhodowane samodzielnie można wykorzystać na wiele pysznych sposobów. Jednak zanim one wyrosną, mogą zostać zrujnowane przez ślimaki.

Nie od dziś wiadomo, że ślimaki potrafią doprowadzić do sporych strat w ogrodzie. W przypadku takiego zagrożenia najlepiej sięgnąć po domową miksturę, którą w prosty sposób przygotujemy z piołunu i wody.

Wystarczy, że 500 g piołunu zmieszamy z 10 l wody. Następnie środek odstawiamy na 4 tygodnie. Należy go mieszać co 2 dni. Po tym czasie powstałą gnojówkę rozcieńczamy w kolejnych 10 litrach wody.

Miksturę traktujemy jako oprysk na rośliny. Warto ją również zastosować na ziemi w pobliżu sadzonej. Ślimaki będą unikały tych miejsc. Specyfik pomaga także w przypadku mszyc. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o tym, jak się ich pozbyć z ogrodu.

Inne sposoby na ślimaki

Oprysk z piołunu nie jest jedyną domową metodą. Ślimaki przestaną nam doskwierać, gdy nasze rośliny opryskamy mieszanką octu i wody w proporcjach 1:1. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, w jaki sposób można go wykorzystać w ogrodnictwie.

W walce ze ślimakami dobrze sprawdza się także rabarbar. Kilogram liści należy zmieszać z 10 litrami wody. Po kilku dniach powinien rozpocząć się proces fermentacji. Gdy już to nastąpi, mieszankę wylewamy na ziemię wokół roślin.

Jeśli nie chcemy, by ślimaki atakowały nasze sadzonki, warto niedaleko nich posadzić rośliny, które naturalnie odstraszają intruzów. Mowa o cebuli, czosnku, gorczycy, majeranku, szałwii, i tymianku.

Ślimaki przestaną być problemem
Ślimaki przestaną być problemem

Canva / beekeepx

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Greencanoe.pl

Zapraszamy na nasz Instagram