Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Przenigdy nie wyrzucaj wytłaczanki po jajkach. Ma ciekawe ukryte funkcje
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 21.02.2024 11:41

Przenigdy nie wyrzucaj wytłaczanki po jajkach. Ma ciekawe ukryte funkcje

wytłoczka do jajek
Canva / imagehit

W większości naszych domów do śmietników trafiają rocznie dziesiątki wytłoczek, w których kupujemy jajka. Tymczasem te niepozorne szare kawałki kartonu o dziwacznym kształcie można spożytkować na wiele różnych sposobów. Oto kilka z nich.

Szkółka dla roślin

Wiosna to czas, kiedy wysiewamy sadzonki roślin, zwłaszcza warzyw, które kilka tygodni później będziemy mogli przesadzić do ogródka lub balkonowych donic. Doniczki na takie sadzonki coraz częściej kupujemy w sklepie. (Kiedyś zaś rekordy popularności biły kubeczki po serku homogenizowanym). Wytłoczki do jajek jeszcze lepiej sprawdzą się w tej funkcji. A to dlatego, że nawet jeśli zdarzy się, że roślina się ukorzeni w samym papierze, możemy po prostu wsadzić go do ziemi razem z sadzonką.

Organizer na drobiazgi

Z tego samego powodu papier podzielony na „kieszonki” na jajka doskonale pomoże zorganizować drobne przedmioty. Nie jest pewnie najpiękniejszym mebelkiem, który można trzymać na honorowym miejscu w domu. Można jednak używać go do tymczasowych zastosowań, choćby w kuchni czy domowym warsztacie.

wytłoczki jajek
fot. Canva
To ciasto z jabłkami jest lepsze niż szarlotka. Jeszcze mi się nie znudziło

Wygłuszanie ścian

Jajcarnia, jak się ją czasem nazywa, ma jedno bardzo sławne zastosowanie. Jest tanią wersją paneli wygłuszających, jakie często stosuje się w studiach nagraniowych. Dziś coraz częściej nagrywamy rozmaite audycje czy filmy (choćby kulinarne). Odpowiednie ułożenie i przymocowanie wytłoczek jajek (w niewidocznym w kamerze miejscu) pozwala zredukować odbicia dźwięków. Miękki papier pochłania echo, a dźwięk w nagraniu staje się bardziej wyraźny. 

Wypełnienie paczek

Drugą rzeczą, którą robimy dziś częściej niż kiedyś, jest wysyłanie przedmiotów. Sprzedajemy często nieużywane rzeczy z domu, wysyłamy prezenty, dzielimy się ze znajomymi czymś, co udało nam się kupić. Pocięta nożykiem do tapet wytłoczka jajek to świetne, sprężyste i miękkie wypełnienie pudełka, które dzięki temu dodaje jeszcze jedno życie.

Wytłaczanka po jajkach – gdzie wyrzucić

Pociętą czy nie, taką wytłaczankę można zutylizować na co najmniej dwa sposoby. Wiemy, że najczęściej dziś spotykane papierowe pojemniki na jajka to papier z makulatury. Same w sobie są więc już dziełem recyklingu. Mogą one trafić z powrotem na makulaturę i znowu zostać zmielone i zużyte. Możemy też poszukać kogoś, kto zużywa takie wytłoczki w większej liczbie – na przykład lokalny rolnik sprzedający jajka własnej produkcji.

Warto jednak pamiętać, że taki papier można, a nawet warto dodawać do kompostu. Mówi się, że zawartość kompostownika powinna składać się w połowie z produktów zielonych, czyli roślin, a w drugiej połowie – z brązowych, jak suche liście, skorupki orzechów, jajek, czy właśnie papier. Resztki po jajecznych wytłoczkach są więc świetną podsypką do kompostownika i warto, by tam kończyły swoje życie.

Wypróbuj nasze przepisy na domową kiełbasę i kulki z mięsa rosołowego.

wytłaczanki z jajkami
fot. Canva