Smakosze.pl

Canva (Pixabay, Public Domin Pictures; Yelena Lemchuk, Getty Images Pro)

Przepis na miksturę z octu i skorupek z jajek

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Ocet ma wiele zastosowań, które wyłamują się z kulinarnych ram. Wiele osób wykorzystuje go, chociażby do sprzątania w domu, jak np. czyszczenia lodówki czy umycia okien. Istnieje jednak jeszcze jedno mało znane zastosowanie octu. Gdy wymierzasz go ze skorupkami jajek, powstanie cudowny specyfik, który przyspieszy gojenie się ran.

Ocet wyróżnia się charakterystycznym smakiem i aromatem, dzięki czemu bardzo mała ilość dodana do potraw doskonale podkręca ich smak. Nasze mamy i babcie znały też bardzo wiele jego zastosowań, które czynią z niego wręcz magiczną substancję.

Ocet i skorupki z jajek mają niestandardowe zastosowania 

Jakiś czas temu wspominaliśmy, chociażby o tym, jak wykorzystać ocet w domowej uprawie ogórków. Jednak sprawdzi się on nie tylko przy uprawach i nawożeniu. 

Jak dowiedziono, pomaga on w odchudzaniu i prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Najlepiej zmieszać łyżeczkę produktu ze szklanką wody i tak przygotowany napój pić zaraz po przebudzeniu na czczo.

Mało osób wie jednak, jaką substancję można z niego przygotować, gdy dodamy do niego skorupki jajek, które cechują się niesamowitymi właściwościami zdrowotnymi.

Ocet jabłkowy i pozornie zbędnie skorupki jajek pozwolą uporać się z nieprzyjemną dolegliwością

Ocet mamy zwykle w kuchni bez względu na to, czy często dodajemy go do potraw, czy też korzystamy z jego pozakulinarnych właściwości. Zwykle jest sprzedawany w dość dużych butelkach, dzięki czemu trudno szybko go wykorzystać, a do tego bardzo wolno się psuje.

Wszyscy zwolennicy naturalnych sposobów leczenia mogą go wykorzystać w zaskakujący sposób, dorzucając do niego skorupki jajek, które zwykle lądują w koszu na śmieci. Okazuje się, że kuchenne odpady w połączeniu z octem zyskują niebywale kojące właściwości, jeśli przygotujemy z nich odpowiednio skomponowaną miksturę. Powstanie wtedy preparat na wszelkie drobne podrażnienia i zmiany dermatologiczne, które objawiają się swędzeniem skóry.

Źródło: Canva (AH86, Getty Images)

Składniki

  • skorupki jajek

  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek (5 g)

  • ocet

By wykonać miksturę na szybsze gojenie się ran, trzeba najpierw namoczyć skorupki z jajek przez 2 do 5 dni.  Następnie działanie tak powstałego płynu można dodatkowo wzmocnić odrobiną oliwy z oliwek.

Miksturą można przemywać skórę z problemami skórnymi 2 razy dziennie. Artykułu nie należy traktować jako porady medycznej. W każdym przypadku problemów zdrowotnych najlepszym wyjściem jest kontakt ze specjalistą.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Krok do zdrowia

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >
Otwieranie słoika

Porady

Jak z łatwością otworzyć słoik?

Czytaj więcej >
Przecedzanie rosołu

Porady

Czy trzeba przecedzać rosół po ugotowaniu?

Czytaj więcej >
mirabelki

Porady

Co można zrobić z dojrzałych mirabelek?

Czytaj więcej >