Smakosze.pl
Robert Makłowicz zaprezentował niecodzienny smakołyk

Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale tvnpl

Robert Makłowicz opowiedział jak zrobić pilaw

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Robert Makłowicz zna się na kulinariach jak mało kto. Słynny dziennikarz niejednokrotnie przybliżał nam smakołyki z różnych rejonów świata. Tym razem pokazał wszystkim potrawę, którą niekiedy trzeba zamawiać nawet kilka dni wcześniej

Nie da się ukryć, że Robert Makłowicz należy do grona osób, przed którymi kuchnia nie ma praktycznie żadnych sekretów. Jego pasja do światowych kulinariów jest wręcz zaraźliwa. Niektóre specjały mogą wywołać nie lada zaskoczenie.

Robert Makłowicz zamówił nietypowe ciasto

Robert Makłowicz wiele razy gościł na naszym portalu. Ostatnio wspominaliśmy o tym, w jaki sposób przekształcił czerstwe pieczywo w wyjątkową potrawę. W jednym z odcinków programu „Makłowicz w drodze” dziennikarz zaprezentował nietuzinkowe danie.

Robert Makłowicz w trakcie swoich licznych podróży, często kosztuje regionalnych potraw. Popularyzator kulinariów nie mógł się oprzeć pokusie i zamówił w restauracji pilaw w cieście. W charakterystyczny dla siebie sposób powiedział o nim kilka ciekawostek.

Nagranie, na którym Robert Makłowicz wyjaśnia czym, jest pilaw, zostało opublikowane na YouTube na kanale tvnpl. Właśnie stamtąd pochodzi zdjęcie wykorzystane powyżej. Pilaw w cieście jest bez dwóch zdań specjałem, który może przypaść do gustu wielu smakoszom.

Najważniejsze danie stoi przede mną. Trzeba zamawiać je z kilkugodzinnym, a nawet kilkudniowym wyprzedzeniem. To jest mianowicie pilaw, ale jakże specjalny jego rodzaj. Płow pieczony w cieście — powiedział Robert Makłowicz na nagraniu umieszczonym na kanale tvnpl.

Robert Makłowicz wyjaśnił, czym dokładnie jest pilaw w cieście

Bierze się naczynie, to naczynie smaruje masłem. Następnie wylepia się je surowym ciastem. I do środka nakłada ryż oraz przyprawy. To potem jest w tym naczyniu pieczone, a kiedy ciasto dostanie takiej upieczonej formy, wszystko się wyjmuje — nadmienił Robert Makłowicz.

Forma tego dania sprawia, że nabiera ono charakterystycznych walorów smakowych. Robert Makłowicz wyjaśnił, że potrawa ta pochodzi najprawdopodobniej z Persji. Dziennikarz dodał, że wódz, który zjednoczył turecko-mongolskie plemiona i podbił Persję, był zachwycony tą potrawą. Dlaczego pilaw jest zawijany w ciasto?

Zamknięcie w cieście sprawia, że produkty w środku stają się idealnie wilgotne. Wśród nich dominuje ryż z przyprawami. Jednak akompaniuje mu masło, baranina i warzywa. Robert Makłowicz podkreślił, że zamówione danie nie jest tylko dla niego. Przy tak imponujących rozmiarach smakołyku, nie powinno to nikogo dziwić.

Dawniej płow w cieście można było gotować nawet w warunkach polowych. Robert Makłowicz ponownie przybliżył nam specjał z odległych zakątków świata. Dziennikarz często publikuje w sieci swoje przepisy. Warto wypróbować recepturę na krokiety ziemniaczane.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube / tvnpl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >
Kartony znalezione w lesie

Produkty

W lesie znaleziono ponad 50 pudeł z jedzeniem

Czytaj więcej >
Jajko z ogonem

Produkty

Zaskakująca historia nietypowego jajka

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >
Pieczarki mogą Cię zaskoczyć

Produkty

Jakie są zalety pieczarek?

Czytaj więcej >