Jak siać i z czym podawać wielkanocną rzeżuchę?
Rzeżucha jest wspaniałym źródłem wielu witamin i minerałów, a każdy, kto choć raz spróbował jej na kanapce, doskonale zna jej walory smakowe. W czasie Wielkanocy najczęściej stanowi element wystroju stołu - jej zielony kolor symbolizuje życie i odrodzenie.
Niestety, choć roślina ta rośnie w zaskakująco szybkim tempie, ciągle musimy się pospieszyć, jeśli chcemy zdążyć z nią do Wielkanocy. Dolną granicą jest 5-6 dni do świąt, inaczej kiełki nie osiągną wystarczającej dojrzałości, przez co nie będą wyglądały zbyt ładnie.
Rzeżucha - jak siać?
Metoda siania rzeżuchy jest banalnie prosta, dlatego często w pierwszych klasach szkoły podstawowej dzieci dostają zadanie wyhodowania jej od podstaw w klasie. Nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu - wystarczy odrobina cierpliwości i sumiennego podlewania.
Gdy kupisz nasiona, które w okresie przed Wielkanocą są do zdobycia w praktycznie każdym sklepie, przygotuj odpowiednie podłoże. Świetnie sprawdza się w tym celu zwykła wata kosmetyczna lub lignina. Obie chłoną dużo wody i stanowią doskonały fundament dla delikatnych korzeni rzeżuchy.
Gdy umieścisz watę w talerzyku, równomiernie rozsyp na niej ziarenka. Nie przesadź jednak z ich ilością, ponieważ przykryte nasionka mogą nie wykiełkować. Teraz wystarczy obficie spryskać całość wodą i odstawić w ciepłe i nasłonecznione miejsce. Pamiętaj, aby wata była zawsze mokra, ponieważ rzeżucha jest wrażliwa na brak wody.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy jak Anna Lewandowska gotowała dla swojego męża w przeszłości. W tym tekście z kolei zdradzamy sposoby na zrobienie krokietów tak, aby te nie pękały.
Po 5-6 dniach talerzyk zapełni się zielonymi roślinkami, które są gotowe do ścięcia. Rzeżuchę należy zjeść w jak najkrótszym czasie, ponieważ po ścięciu wytrzyma jedynie kilkanaście godzin w lodówce.
Źródło: yodaswaj, Getty Images
Co można przygotować z rzeżuchy?
Klasyką są już kanapki - na swoja ulubioną kanapkę rozsyp garść rzeżuchy. Jej lekko ostry i czosnkowy smak wspaniale współgra z wędlinami, jajkami, serem czy zwykłym białym twarogiem. Dobrym pomysłem jest również dodanie jej do sałatki czy ziemniaków zamiast koperku.
Niecodziennym daniem może być zupa krem z rzeżuchy. Gotuje się ją na bulionie warzywnym, dodaje ziemniaki, śmietanę, jajka oraz rzeżuchę i miksuje blenderem na gładką masę. Aby nadać potrawie kontrastu, podaj ją z grzankami czosnkowymi.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: polki.pl; zielonyogrodek.pl