Smakosze.pl
truskawki

Pixabay /couleur

Słowa eksperta o tegorocznym sezonie na truskawki

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Maj to jeden z ulubionych miesięcy każdego smakosza. Na targach i bazarach pojawiają się już pierwsze sezonowe owoce i warzywa. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w tym roku ceny krajowych produktów niestety mogą być nieco wyższe niż w poprzednich latach.

Truskawki co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Klienci najchętniej wypytują o owoce, które zostały wyhodowane w Polsce. Niestety, na razie nie jest ich wiele i są o wiele droższe od importowanych. Ceny dochodzą nawet do 50 złotych za kilogram.

Czy w tym roku będzie sezon na polskie truskawki?

Tegoroczny sezon na truskawki mocno różni się od tych, które pamiętamy z ubiegłych lat. Cytowana przez Dziennik Łódzki Anna Kaszewiak z Rynku Hurtowego Bronisze mówi, że w tym roku krajowe owoce i warzywa opóźnione są około dwa tygodnie.

Niestety, jeśli pogoda wciąż nie będzie sprzyjała, to w tym roku na rynku będzie mniej polskich owoców i warzyw niż w poprzednich latach. Niestety, może mieć to również przełożenie na ceny.

O ile wiadomo, że na początku sezonu są one zazwyczaj dość wysokie, to niestety przy małej ilości polskich owoców i warzyw, w dalszym ciągu mogą one kosztować o wiele więcej niż w poprzednich latach. Czym polskie truskawki różnią się od tych zagranicznych?

Jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych?

Polska jest drugim w Europie (pierwsze miejsce należy do Hiszpanii) i ósmym na świecie producentem truskawek. Zgodnie z przepisami każdy sprzedawca powinien zamieścić na opakowaniu informacje o kraju pochodzenia owoców.

Na opakowaniu zawsze widnieje również odmiana truskawek, co także wskazuje na kraj pochodzenia tych owoców. Do polskich odmian zaliczamy m.in.: "Polkę", "Albę" praz "Malwinę i Perłę". Jak wykorzystać truskawki w kuchni?

W jaki sposób wykorzystać truskawki w kuchni?

Truskawki możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Z powodzeniem sprawdzą się one jako m.in. dodatek do sałatek i dań mięsnych. Możemy również wzbogacić nimi desery m.in. tiramisu, ciasta, torty oraz wrzucić do letniej sałatki owocowej.

Z tych owoców przygotujemy również smaczne przetwory. Od syropów i soków poprzez dżemy, chutneye i marmolady. Każde pachną latem i słońcem i szczególnie cieszą w smutne zimowe dni!

Polecamy również nasze pozostałe artykuły. Pisaliśmy między innymi o niezwykłym zastosowaniu obierków z ogórka i podawaliśmy przepis na herbatę z mniszka lekarskiego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

undefined

żródło: Dziennik Łódzki/ Na Temat

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść makrelę?

Czytaj więcej >