Niezwykły przepis na wegański żurek
Żurek bez mięsa? Taki pomysł może wywołać zaskoczenie u wielu smakoszy. Jednak za sprawą odpowiednich dodatków kultowa zupa nie będzie wymagała dodatku produktów odzwierzęcych. Efekt sprosta wymaganiom nawet najbardziej wybrednych smakoszy.
Żurek w wegetariańskiej odsłonie
Żurek często pojawiał się na naszym portalu. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis od Magdy Gessler. W klasycznym wydaniu zupy można znaleźć różne rodzaje mięs. Sprawia to, że nie jest ona najzdrowszym posiłkiem.
Nie od dziś wiadomo, że mięso króluje w naszej rodzimej kuchni. Polacy jadają go stanowczo zbyt wiele i często zapominają o tym, jak istotne w codziennej diecie są warzywa. Żurek wegański pozwoli nam na zastąpienie mięsa.
Żurek bez większych problemów można przygotować w wersji wegańskiej. Wystarczy wykorzystać odpowiednie składniki. Mowa o wędzonej papryce, wędzonym tofu oraz chrzanie. W żurku zagoszczą także pieczone ziemniaki.
Receptura, która pozwoli nam przygotować niecodzienny żurek
Przepis na wyborny żurek jest bardzo prosty. Każdy smakosz powinien sobie z nim poradzić. Po recepturę powinny sięgnąć osoby, które szukają zdrowszych alternatyw dla kuchni tradycyjnej, nie tracąc przy tym fantastycznego smaku. Jakie składniki musimy przygotować?
Żurek:
2 litry wody
2 marchewki
seler
pietruszka
por
4 ząbki czosnku
2 cebule
4 ziarna ziela angielskiego
5 ziaren pieprzu
6 suszonych grzybów
natka pietruszki
pęczek koperku
300 ml zakwasu żytniego
ogórek kiszony
2 g majeranku
30 g tartego chrzanu
15 ml oleju
opakowanie wędzonego tofu
Pieczone ziemniaki:
5 ziemniaków
ząbek czosnku
2 g lubczyku
2 g majeranku
2 g pietruszki
(Canva.com / Dar1930)
Jak przyrządzić wegański żurek?
Na początku starannie myjemy włoszczyznę. Umieszczamy ją w garnku z przyprawami oraz natką pietruszki i koperkiem. Dolewamy zimną wodę. Rozpoczynamy gotowanie. Pamiętajmy, że wywar musi delikatnie pykać. Podgrzewanie składników powinno trwać 1,5 godziny.
Po tym czasie odławiamy włoszczyznę i wzbogacamy nasz wywar o zakwas żytni, chrzan, majeranek i pokruszone suszone grzyby. Ząbki czosnku rozgniatamy i po 5 minutach dodajemy do zupy. Ogórka kiszonego ścieramy na tarce. Podsmażamy go na rozgrzanym oleju. Wzbogacamy nim naszą zupę, która powinna cały czas się podgrzewać.
Ziemniaki obieramy, mieszamy z olejem i przyprawami, a następnie pieczemy w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 30 minut. Żurek zdejmujemy z ognia. Serwujemy go z pokrojonym wędzonym tofu i złocistymi ziemniakami. Warto również sięgnąć po żurek w staropolskiej odsłonie.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kuchnia Lidla; Jadłonomia; Kukbuk