Smakosze.pl
Pierogi z jagodami

Canva / NataGolubnycha

Surowe czy ugotowane - jak zamrozić pierogi z jagodami?

24 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Pierogi z jagodami potrafią przyprawić o szybsze bicie serca nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Niektórzy mogliby zajadać się nimi nieustannie. Nadwyżkę pierogów warto zamrozić. Możemy tak zrobić zarówno z surowymi specjałami, jak i ugotowanymi.

Nie da się ukryć, że pierogi z jagodami zajmują szczególne miejsce wśród kulinarnych smakołyków z naszej rodzimej kuchni. Każdy smakosz powinien wiedzieć, jak prawidłowo je mrozić. Okazuje się, że jest to banalnie proste.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak mrozić pierogi z jagodami?

Bez wątpienia pierogi na stałe wpisały się w polską kuchnię. Jakiś czas temu na naszym portalu gościły specjały wypełnione truskawkowym nadzieniem. Dziś pod lupę weźmiemy pierogi z jagodami. Skupimy się głównie na kwestii ich mrożenia.

Surowe pierogi z jagodami należy umieścić na tacce i umieszczamy w zamrażarce. Kiedy będą już twarde, wówczas przekładamy je do woreczków. Po ugotowaniu będą gotowe do spożycia. W zamrażarce możemy trzymać je maksymalnie przez pół roku.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamrozić także ugotowane pierogi. W takiej sytuacji postępujemy tak samo jak z surowymi specjałami. Jednak wcześniej musimy poczekać aż pierogi ostygną.

Kalafior z niecodziennym dodatkiem

Jak ugotować kalafiora, aby wydobyć pełnię jego aromatu?

CZYTAJ DALEJ

Prosty przepis na pierogi z jagodami

Pierogi z jagodami są bardzo proste w przygotowaniu. Na początku musimy przyrządzić ciasto. Jakiś czas temu podawaliśmy niezawodny przepis na elastyczną bazę pod pierogi. Co będzie nam potrzebne do zrobienia farszu?

  • 200 g jagód

  • 15 g mąki

Jagody starannie myjemy i osuszamy w ręcznikach papierowych. Rozkładamy je na tacce i oprószamy mąką. Możemy je także wzbogacić o odrobinę cukru. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Tak przygotowane jagody umieszczamy na krążkach z ciasta i lepimy pierogi. Smakołyki wstawiamy do wrzącej wody. Po ich wypłynięciu na powierzchnię odliczamy 2 minuty. Kiedy czas dobiegnie końca, nasze pierogi będą gotowe. Najlepiej przygotowywać je partiami.

Pyszne pierogi z jagodami

Pyszne pierogi z jagodami

Canva / peredniankina

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Prześlij przepis; Kwestia smaku

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >