Smakosze.pl
Jajka mogą mieć nietypowe kolory

pixabay/webandi

Tajemnica nietypowego koloru kurzych jaj

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Jajka są jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Dodaje się je do rozmaitych frykasów. Na sklepowych półkach przeważnie możemy napotkać jajka w różnych odcieniach beżu. Czasami ich kolor może być zupełnie inny. Właściciele kurnika nie mogli uwierzyć własnym oczom.

Nie da się ukryć, że jajka odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Zazwyczaj zaopatrujemy się w nie w sklepach. Jednak niektórzy decydują się na samodzielne utrzymywanie kurnika. Właściciele takiego przybytku byli zaskoczeni, kiedy zauważyli, że ich kura zniosła niebieskie jajka.

Niebieskie jajka wywołały nie lada konsternacje

Bez wątpienia niebieskie jajka poza okresem wielkanocnym nie są najczęstszym widokiem. Wiele osób pomyślałaby zapewne, że świadczą one o chorobie drobiu lub są po prostu zepsute. Prawda jest jednak o wiele bardziej zaskakująca.

Kiedy właściciele kurnika przyszli zebrać jajka, okazało się, że część z nich ma zupełnie inną barwę. Zamiast beżu ich oczom ukazał się błękit. Trzeba przyznać, że taki widok nie należy do codzienności. Okazało się, że za taki stan rzeczy odpowiada gatunek kury.

Screen z : YouTube / Backyard Poultry Magazine

Jakiś czas wcześniej właściciele kurnika zakupili nową kurę. Wyglądała ona trochę inaczej, ponieważ miała o wiele mniejsze ogony, a przy jej dziobie znajdowały się pióra przypominające wąsy. Chwila poszukiwań w internecie pomogła ustalić, z jakim gatunkiem mieli do czynienia. 

Kura należała do rasy określanej jako Araucana. Słynie ona ze znoszenia jajek o niebieskim lub zielonym zabarwieniu. Dawniej uważano, że nie zawierają one cholesterolu, jednak badania potwierdziły, że nie różnią się one niczym od zwykłego nabiału.

Czym charakteryzują się kury Aracuana?

Kolorowe jajka nie są jedyną rzeczą, która wyróżnia kury rasy Aracuana spośród innych. Mniejszy ogon wynika z faktu, że ptaki te nie mają kręgów ogonowych. Kolejną cechą typową dla Aracuana jest wyjątkowe upierzenie.

(Canva / Lunamarina)

Kury Aracuana wokół dziobów mają dłuższe pióra, które przypominają z wyglądu wąsy. Skąd wzięło się to nietypowe zwierzę? Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że kury Aracuana wywodzą się z Chile.

Część ekspertów stwierdza, że niewykluczone, że wyjątkowe kury wyewoluowały z ptactwa zamieszkującego chilijskie dżungle. Warto jednak zauważyć, że nie ma wystarczających dowodów potwierdzających tę tezę.

Następnym razem widząc niebieskie lub zielone jajka, możemy być niemal pewni, że pochodzą one od kur Aracuana. Wyglądają nietypowo, ale możemy wykorzystać je w kulinariach. Warto wiedzieć, jak przygotować idealne jajka sadzone. Godny uwagi jest także przepis na puszystą jajecznicę.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Ekologia; Webniusy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >
Borówki

Produkty

Ile kosztuje koszyk borówek?

Czytaj więcej >

Produkty

Odpowiedź Biedronki na krytykę Agrouni

Czytaj więcej >
Suszona kiełbasa

Produkty

Czy kiełbasa z białym nalotem nadaje się do jedzenia?

Czytaj więcej >
Sanepid wycofuje popularny produkt

Produkty

Popularny produkt wycofany przez sanepid

Czytaj więcej >