Tarte buraczki z tym dodatkiem smakują jeszcze lepiej. Co roku robię więcej niż jedną porcję
Tarte buraczki to jeden z popularniejszych przetworów, które przygotowujemy z myślą o zimie. Ci, którym przejadła się ich tradycyjna postać, mogą spróbować rozszerzonego przepisu. Warto dodawać do naszych słoików czasem nowe dodatki.
Tarte buraczki w słoiku
Nietrudno zgadnąć. skąd popularność buraczanych przetworów. Te słodkie bulwy o ziemnym aromacie są dla wielu jedną z najlepszych postaci warzywnej sałatki. Do tego niezwykle łatwo zapakować je w słoiki na zimę, a takie konserwowanie daje niezwykle pyszne skutki.
Jednak smak tartych buraków można dodatkowo podbić. Bardzo często dodajemy do nich jabłko, które wprowadza słodko-kwaśny, soczysty i orzeźwiający komponent. W tym przepisie jednak znajdujemy nowe źródło warzywnej słodyczy: czerwoną paprykę. Zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzi z kanału Obżarciuch na YouTube.
Zamówili catering od Lewandowskiej. Powiedzieli wprost, co myśląPieczone buraki w słoiku
Tarte buraki zazwyczaj przygotowujemy z ugotowanych warzyw. Warto jednak zamienić gotowanie na pieczenie. Buraki z piekarnika zachowują więcej wartości odżywczych, bo po prostu nie wylewamy tych ostatnich razem z wodą.
Składniki
- 2 kg buraków
- ½ kg papryki
- 3 cebule cukrowe
- ½ szklanki octu winnego lub jabłkowego
- ½ szklanki oleju spożywczego
- ⅓ szklanki cukru
- Sól, pieprz
Tarte buraczki z papryką
Buraki myjemy, osuszamy i zawijamy pojedynczo w folię aluminiową. Układamy na blasze i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy do miękkości – sprawdzając widelcem – przez 60 do 90 minut. Po upieczeniu zalewamy w garnku zimną wodą i obieramy.
Buraki ścieramy na tarce o grubych okach. Cebulę obieramy i drobno siekamy. Paprykę z usuniętymi gniazdami nasiennymi również bardzo drobno kroimy.
Olej, ocet i pół szklanki wody wlewamy do garnka. Podgrzewamy, dodając cukier, dwie łyżeczki soli i dwie solidne szczypty pieprzu. Kiedy składniki się połączą, do garnka dodajemy warzywa: cebulę i paprykę. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na niewielkim ogniu przez ok. 10 minut.
Do garnka dodajemy starte buraczki. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i powoli gotujemy przez kolejne 10 minut. Następnie tarte buraczki przenosimy do wyparzonych słoików.
Te przeznaczone do zjedzenia w ciągu najbliższych tygodni wystarczy odstawić do ostudzenia do góry dnem. Jeśli zaś mają przetrwać całą zimę, należy je najpierw pasteryzować przez 20 minut. Po pełnym ostudzeniu w pozycji odwróconej słoiki przenosimy do spiżarni.
Wypróbuj też przepisy na bezmięsne schabowe według Strzelczyka i lody lawendowe z białą czekoladą.