Co roku o tej porze robię ten rozgrzewający dżem. Jest idealny do naleśników
Jesienią nie rezygnuję z przygotowywania przetworów. To właśnie w tym okresie co roku przygotowuję mój ulubiony rozgrzewający dżem. Korzystam z popularnej tureckiej receptury. Dżem jest wręcz idealny do naleśników, ciast i śniadaniowych placuszków.
Dżem na jesienne chłody
Jesień jest moją ulubioną porą roku. To wtedy na straganach pojawiają się: śliwki, dynie oraz pigwy. Z tych ostatnich co roku przygotowuję dżem według popularnej tureckiej receptury. Często podaję go do naleśników w chłodne dni. Powód? Dodatek aromatycznych goździków oraz cynamonu sprawia, że dżem jest nie tylko smaczny, ale także rozgrzewający. Jednym słowem - jest to ideał na jesienne chłody.
Dlaczego warto sięgnąć po pigwę? Są to jedne z niedocenianych, a bardzo zdrowych owoców. Zawierają witaminy: A, C i B oraz sporo cennych dla zdrowia składników odżywczych takich jak: żelazo, błonnik, sód i potas.
Te liście są cenniejsze niż laurowe. Można je wykorzystać w niezwykły sposóbTurecki dżem z pigwy
Do przygotowania dżemu z pigwy potrzebujesz:
- 1,5 kg owoców pigwy
- 1 kg cukru
- 4 goździki
- 1 laskę cynamonu
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- 1 szklankę wody
Turecki dżem z pigwy - sposób wykonania
Umyj pigwę, osusz, usuń nasiona i pokrój na mniejsze kawałki. Umieść je w garnku. Wsyp cukier, wlej wodę i sok z cytryny, włóż laskę cynamony i kilka goździków. Doprowadź do wrzenia, a później zmniejsz ogień. Gotuj dżem przez godzinę, co chwilę go mieszając, aby nie przywierał do dna.
Po ugotowaniu, wyjmij z dżemu goździki oraz laskę cynamonu. Przełóż smakołyk do wyparzonych wcześniej słoików i postaw je do góry dnem.
Wskazówki:
- Im dłużej gotujesz dżem, tym będzie mieć on ciemniejszy kolor.
- Po wyciągnięciu przypraw możesz zblendować dżem, będzie mieć wtedy bardziej jednolitą konsystencję.
Polecamy inne jesienne przepisy m.in. na paprykę w zalewie oraz dżem z gruszek.