Nie wyrzucaj takich jabłek, weź je do kuchni i zrób nawóz. Tak wzmacniam kwiaty przed zimą
Hortensje do częsty gość w naszych ogrodach. Miłośnicy pielęgnacji kwiatów dobrze wiedzą, że jesień to pora, by przygotować je na spadek temperatur i przetrwanie zimy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nawóz do nich można przygotować z jabłek.
Jesienny nawóz do hortensji
Jesień to czas wysypu jabłek. Niektórzy skazani są na kupowanie tych najbardziej polskich z owoców. Wciąż jednak w tysiącach ogrodów rosną jabłonie i niektóre z nich owocują tak obficie, że nie nadążamy przetwarzać plonów z nich.
Dlatego ważny jest każdy sposób na jabłka. Prócz kompotów, szarlotek, a także czasem wina i octu, można spożytkować je w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się one jako nawóz do hortensji.
Lidl zamyka sklepy w Polsce. Wydano oświadczenie dla klientówNawóz z jabłek
Jabłka to owoc bardzo dobry do fermentowania. Nie bez powodu coraz większą popularnością cieszy się ocet jabłkowy. Owoc ten jest mocno kwasowy i dość łatwo przygotować z niego substancję o kwaśnym odczynie.
Taką właśnie lubią zaś hortensje. Dlatego, oprócz przycinania ich przed zimą, warto potraktować je jabłkowym nawozem. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w stanie za darmo zdobyć jabłka, których nie damy rady przejeść. Oto dwa sposoby na jabłkowy kompost do hortensji.
Nawożenie hortensji
Oba sposoby dotyczą jabłek, które spadły z drzewa. Należy przejrzeć je, by upewnić się, że są one zdrowe. Nie chcemy przecież, by do naszych roślin dostały się szkodniki, bakterie i grzyby. Przebrane jabłka zakopujemy w pobliżu krzaków, które chcemy wzmocnić przed zimą i sprawić, by kwiaty pięknie zakwitły na wiosnę.
Można jednak przygotować także płynny nawóz. Wystarczy rozdrobnić wyzbierane jabłka nożem lub – najlepiej – blenderem. Następnie zalewamy ją odstaną wodą lub deszczówką i pozwalamy fermentować przez dwa dni. Tak przygotowany płyn wylewamy niewielkimi porcjami w rowki wykopane wokół krzaków hortensji. Czas na to to okres między wrześniem a listopadem.
Wypróbuj też sposób na muszki owocówki i przepis na tradycyjny krupnik z nietypowym dodatkiem.