Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ten sposób na osad w czajniku pokazała mi babcia. Jest bardzo skuteczny i całkowicie darmowy
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 19.03.2024 08:27

Ten sposób na osad w czajniku pokazała mi babcia. Jest bardzo skuteczny i całkowicie darmowy

zakamieniony czajnik
Fot. materiały własne

Chyba już wszyscy wiedzą, że drogie kupne odkamieniacze zamienić można na tańsze alternatywy – ocet czy kwasek cytrynowy. Ale ten przepis i tak może zaskakiwać. Jest jeszcze tańszy i jeszcze bardziej bezpieczny dla osób, które będą piły wodę z tak wyczyszczonego czajnika.

Odkamienianie czajnika

Oczywiście metoda z octem nie jest taka zła. Ugotowanie szklanki tego płynu, rozrzedzonej nieco wodą, pozwoli łatwo uporać się z kamieniem. Ocet jednak nie nadaje się później do niczego, a gotując się, roztacza w domu intensywny zapach. Sok z cytryny, równie skuteczny, jest też produktem, który trzeba poświęcić, by osiągnąć efekt.

Jest jednak metoda bardziej oszczędna dla środków spożywczych, ponieważ używamy w niej resztek obiadu, który i tak gotujemy. Chodzi o skórki z ziemniaków. Okazuje się, że do walki z kamieniem z twardej wody możemy zatrudnić nie tylko kwas, lecz także skrobię. Tej zaś w ziemniakach, jak wiadomo, jest pod dostatkiem.

ziemniaki (9).jpg
Fot. Canva/grapix
Na Wielkanoc zrobię galaretę z nóżek według przepisu Heni Foks. Tak łatwo jeszcze nie było

Odkamienianie skórkami z ziemniaków

Tradycyjną metodą odkamieniania czajników i garnków, o której niemal już zapomnieliśmy, okazuje się więc gotowanie ziemniaczanych obierek. Ziemniaki przed obraniem wystarczy wyszorować, by drobinki ziemi nie zostały na dnie czajnika. Chcemy go przecież oczyścić, a nie zabrudzić tylko inaczej.

Ziemniaki obieramy, gotujemy i zjadamy, a łupinki – też obieramy, tyle że w czajniku. Typowy elektryczny czajnik ma nieco ponad 1,5 litra i na taką ilość wody potrzeba niecałą szklankę obierek ziemniaków. Należy zagotować takie skórki raz, a następnie potrzymać gorącą wodę w czajniku dosłownie przez 10 sekund i wylać razem z obierkami. Czynność można powtórzyć 2-3 razy, a potem dokładnie wypłukać czajnik zimną wodą.

Twarda woda i ziemniaki

Ta porada może przydać się zwłaszcza osobom, które borykają się z problemem twardej wody w kranach. Wtedy można regularnie stosować tę metodę, by zapobiec osadzaniu się nadmiaru kamienia. Nie tylko brzydko on wygląda, a często wręcz powoduje, że piach dostaje się do herbaty. Dodatkowo sprawia on, że grzałka czajnika działa mniej wydajnie, a więc zużywa więcej prądu, za który płacimy.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że twardość wody w naszych kranach można ustalić bez skomplikowanego mierzenia. Informacja taka przeważnie dostępna jest w internecie

Nie możemy podać konkretnej strony, ponieważ parametr ten jest inny w różnych miejscach w kraju. Należy więc wyszukać operatora sieci wodociągowej – np. spółkę komunalną – i sprawdzić, czy udostępnia takie informacje. Przydają się one np. do stosowania płynów zmiękczających i odkamieniaczy do pralek, zmywarek czy ekspresów do kawy.

Wypróbuj też doskonałe na Wielkanoc przepisy na miodownik i żurek bez zakwasu według Tomasza Strzelczyka.

czajnik.jpg
Fot. Canva/Vladdeep