Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > To jedna z najzdrowszych kasz, a Polacy w ogóle jej nie znają. Hit w walce z nadwagą i cukrzycą
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.01.2025 09:35

To jedna z najzdrowszych kasz, a Polacy w ogóle jej nie znają. Hit w walce z nadwagą i cukrzycą

Kasza owsiana
Fot. Shutterstock

Kasze były z nami zanim karierę zrobiły makarony, ryż i ziemniaki. W dalszym ciągu umiemy je doceniać, choć nie wszystkie produkty z tej kategorii są u nas dobrze znane. Przykładem jest kasza owsiana.

Zdrowe kasze

Tradycyjne dla Polski czy też nie, kasze są cichymi bohaterkami naszej diety. Kiedy przerobimy ziarno na mąkę, musimy użyć jej w przepisie na potrawę by stała się strawna i pożywna. Tymczasem kasza nawet jedzona samodzielnie, po ugotowaniu, będzie, oczywiście nie w pełni zrównoważonym, ale zdrowym posiłkiem.

Za efekt ten odpowiada to, jak bardzo jest pełnoziarnista. By otrzymać mąkę, mielimy ziarno z pewnym dodatkiem najzdrowszej części, czyli okrywy nasiennej. Im wyższa liczba – tym bogatsza mąka. Kasze przeważnie dopiero zaczynają tam, gdzie ona kończy.

owsianka

Nieznana kasza owsiana

I taka właśnie jest kasza owsiana. Jeśli określenie to niewiele ci mówi, to właśnie dlatego – znamy ją o wiele słabiej niż jej krewniaczki, takie jak gryczana czy jęczmienna. Powstaje z prażonych ziaren owsa, ale jest zdrowsza niż płatki owsiane.

Kasza owsiana jest bardzo bogata w błonnik. Sprawia on, że po zjedzeniu posiłku wolniej podnosi się nam, a potem opada, poziom insuliny w organizmie. To z kolei powoduje, że nie czujemy przejedzenia, za to dłużej nie jesteśmy głodni. Efekt dla naszej diety? Mniejsza skłonność do podjadania, nadwagi, a ostatecznie – ryzyka cukrzycy i podobnych jej chorób.

Jedzmy częściej kaszę owsianą

To oczywiście nie koniec. Kasza owsiana jest bogata w witaminy z grupy B oraz mikroelementy, ze szczególnym wskazaniem na żelaza. Zawiera też przeciwutleniacze, znane ze swoich właściwości w hamowaniu rozwoju komórek rakowych. Trzeba przy tym pamiętać, że jako pełne ziarno owsiane, nie jest produktem bezglutenowym.

Kaszę owsianą można jeść podobnie jak każdą inną. Gotuje się co prawda nieco dłużej – nawet 20 minut, ale podana do obiadu, np. dań mięsnych czy rybnych, sprawi, że będzie on sycący i lepiej strawny. Można też potraktować taką kaszę jako jeszcze zdrowszy zamiennik owsianki i podać ją w śniadaniowych kombinacjach.

Wypróbuj też przepisy na surówkę z buraka i marchewki oraz faworki bez smażenia.

różne kasze