Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > To mój ulubiony przepis na pierogi leniwe. Z tym dodatkiem kluski wychodzą mięciutkie i delikatne
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 03.04.2024 16:19

To mój ulubiony przepis na pierogi leniwe. Z tym dodatkiem kluski wychodzą mięciutkie i delikatne

leniwe pierogi
fot. Canva

Zwane leniwymi pierogami, te kluski rzeczywiście są szybką alternatywą dla bardziej pracochłonnych podobnych dań. A po lekkim zmodyfikowaniu listy składników otrzymujemy znacznie lżejszą, mniej zwartą wersję dania. Pokochasz ją od pierwszego kęsa.

Pierogi, czyli kluski

Nazwa leniwych pierogów może wprowadzać nieco w błąd. Nie mają w zbyt wiele z pierogów, to w końcu kluski, ale przynajmniej są ich mniej pracochłonną wersją. Dlatego może poprawniej byłoby nazywać je leniwymi kluskami, ale w tej kategorii nie różnią się nakładem pracy aż tak bardzo od innych klusek.

Na jaką wersję byśmy się jednak nie zdecydowali, pod obiema nazwami kryje się doskonałe danie, pasujące jako dodatek do obiadu, a przede wszystkim jako świetna popołudniowa przekąska po trudnym dniu, podana z podsmażoną bułką tartą.

leniwe kluski z bułeczką
fot. Canva
Biedronka oficjalnie potwierdziła, tak będzie przez cały kwiecień. Chodzi o ceny jedzenia

Leniwe z kaszą manną

Jedyny problem z leniwymi pierogami to ten, że czasem wychodzą zwarte, dość twarde, a nawet gumowe. Aby zapewnić sobie właściwy efekt, warto sięgnąć do starego, sprawdzonego przepisu – dodać do nich kaszę mannę.

Składniki

  • ¼ kg twarogu półtłustego
  • ¼ l mleka
  • ½ szklanki kaszy manny
  • 30 g mąki
  • 1 jajko
  • Sól

Przygotowujemy leniwe z kaszą manną

W rondelku rozgrzewamy mleko. Do gorącego płynu wrzucamy kaszę manną i doprowadzamy do wrzenia, cały czas mieszając. Kiedy będzie się gotować, zdejmujemy z palnika i odstawiamy do wystudzenia.

Twaróg dokładnie rozdrabniamy lub przeciskamy przez praskę. Można też zemleć go w maszynce do mięsa. Kiedy będzie rozdrobiony, dodajemy jajko, mąkę i przestudzoną kaszę mannę. Doprawiamy solą i wyrabiamy na jednolitą masę.

 Z tak zagniecionego ciasta formujemy dość gruby wałek i kroimy go w duże kopytka. Gotujemy w osolonym wrzątku przez ok. 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy z podsmażoną na maśle na rumiano bułką tartą.

Wypróbuj też przepis na panierowane kotlety z cukinii i poznaj zalety masła klarowanego.

pokrojone leniwe pierogi
fot. Canva