Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > To nie jest jedzenie z restauracji. Tak karmią w polskim szpitalu, ciężko uwierzyć własnym oczom

To nie jest jedzenie z restauracji. Tak karmią w polskim szpitalu, ciężko uwierzyć własnym oczom

jedzenie w szpitalu
Fot. Facebook/Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim

Jedzenie w szpitalu przeważnie pozostawia wiele do życzenia. Dużo tłuszczu, zbyt mało białka i posiłki, którym brak urozmaicenia. To często kulinarna rzeczywistość, na którą skarży się wielu pacjentów. Jednak jest szpital, w którym karmią, że aż ciężko uwierzyć własnym oczom.

Mało białka, dużo tłuszczu, czyli jedzenie w szpitalu

Małe porcje, niesmaczne jedzenie i monotonne posiłki. Tak wygląda żywienie pacjentów w wielu polskich szpitalach. Chorzy narzekają na dania, które trudno przełknąć i stawiają na domowe posiłki, które przynoszą im bliscy. Jednak warto zaznaczyć, że ta smutna kulinarna rzeczywistość w polskim lecznictwie, powoli się zmienia.

Wszystko dzięki programowi „Dobry posiłek w szpitalu”, którego celem było wprowadzenie zbilansowanych i smacznych posiłków, bez nadmiaru tłuszczu oraz soli. Za to wyglądających tak, że mamy ochotę zjeść je ze smakiem. To się udało w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim.

jedzenie w szpitalu
Fot. spzozrp.pl
Pokrój karkówkę, ułóż cebulę i przykryj ziemniakami. Mąż co tydzień prosi mnie o ten obiad Polacy jedzą je w setkach, a są trujące. Najnowsze doniesienia powalają na łopatki

To szpital, czy restauracja?

Radzyński szpital chwali się na Facebooku zdjęciami posiłków, którymi karmieni są pacjenci. Na talerzach nie zobaczymy burej masy, czy pojedynczej kromki chleba z odrobiną masła, którą tak dobrze znają pacjenci z innych szpitali. W Radzyniu podawane są kolorowe posiłki, które cieszą oczy. Komentarze pacjentów potwierdzają, że dania są też smaczne:

Byłem w styczniu w szpitalu i potwierdzam, że jest smacznie i można się najeść

Jedzenie jest smaczne i duże porcje. Nie byłam w stanie tego przejeść

Niektórzy internauci aż nie wierzą w to, co widzą. Pytają pod zdjęciem apetycznego obiadu z mięsem, kaszą i surówką:

A jak się ten hotel nazywa?

Gdzie dają takie dania?

Szpital, który stawia na zdrowe i smaczne posiłki

Szpital w Radzyniu Podlaskim w mediach społecznościowych o diecie serwowanej pacjentom pisze:

Podstawowa dieta pacjenta to dobry posiłek jako element leczenia

Naszymi posiłkami nie chcemy promować chorowania. Raczej pragniemy w taki sposób pomóc i umilić ten trudny czas

Placówka chętnie też publikuje zdjęcia śniadań i obiadów, w których nie brakuje warzyw, mięsa, apetycznych serów, czy kasz. Są też owoce i obowiązkowo butelka wody niegazowanej. Kolorowe składniki sprawiają, że oglądający niemal “jedzą oczami" i komentują na Facebooku:

Elegancko i smacznie

Taka zbilansowana dieta zapewnia niezbędne składniki odżywcze i sprawia, że chorzy łatwiej wracają do zdrowia. Pisaliśmy o tym, jak zrobić schab zapiekany z serem i ananasem. Podawaliśmy też sposób na przygotowane baranka na stół wielkanocny. 

jedzenie w szpitalu
Fot. spzozrp.pl

Źródło: Facebook/ Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim