Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > To pewne, o tej porze najlepiej iść na grzyby. Powód zaskoczy nawet najstarszych

To pewne, o tej porze najlepiej iść na grzyby. Powód zaskoczy nawet najstarszych

grzyby
Canva/GoogolPix

Na grzyby zwykle idzie się bladym świtem. Jednak czy wiecie, dlaczego na grzybobranie najlepiej wybrać się tak wcześnie rano? Wcale nie chodzi o to, by zdążyć przed innymi grzybiarzami i zebrać jak najwięcej leśnych okazów. Powód porannego grzybobrania może zaskoczyć nawet najstarszych grzybiarzy. 

Grzybobranie, czyli co warto wiedzieć?

Na grzybobranie najlepiej wybrać się bardzo wczesnym rankiem. To stwierdzenie jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednak, jaki jest powód tak wczesnej wyprawy do lasu? Wcale nie chodzi o to, by zdążyć przed innymi zapalonymi grzybiarzami.

Powód tak wczesnego grzybobrania ma swoje racjonalne uzasadnienie. Jednak zanim wyruszymy na grzyby, musimy umieć odróżnić grzyby jadalne i trujące. Nie możemy ich zbierać do foliowej torebki. Najlepiej przygotować wiklinowy koszyk i pamiętać, by nie niszczyć grzybni podczas grzybobrania.

grzybobranie
Canva/Migrenart
Polacy zapomnieli o tym napoju, a jest niesamowicie zdrowy. Dietetyk ujawnił zadziwiające fakty

Idź do lasu bladym świtem

Okazuje się, że najlepszą porą na grzybobranie jest bardzo wczesnym ranek. Śmiało możemy tu mówić o bladym świcie. Warto o tej porze być już w lesie. Wszystko dlatego, że łatwiej wypatrzyć grzyby, które są jeszcze mokre od rosy. Odbijają światło i doskonale je widać.

Z tak porannymi zbiorami nie przyniesiesz robaków, bo nie zdążą się one jeszcze rozwinąć. Owady nie zniosą jeszcze jajek na grzybach i do domu wrócicie ze zdrowymi grzybami. Nie zbierajcie starych okazów, bo nie tylko więcej robaków w takich grzybach, ale też toksyn. Warto pamiętać, że grzyby bardzo łatwo chłoną zanieczyszczenie ze środowiska. A im dłużej rosną, to więcej takich zanieczyszczeń chłoną. 

Grzybobranie, czyli odstresuj się

Grzybobranie jest bardzo przyjemnym i relaksującym zajęciem. Kontakt z naturą sprzyja wyciszeniu i nabraniu dystansu do wielu spraw. Gdy zbierzemy piękne okazy, to możemy przygotować pyszne potrawy w kuchni. Sosy, makarony, czy jajecznica z kurkami będzie smacznym zwieńczeniem grzybobrania.

O tej porze roku w lasach znajdziemy borowiki, koźlarze i maślaki, które rosną do października. W późniejszym grzybobraniu możemy zebrać kurki, podgrzybki, kanie, opieńki, rydze i gąski. Rosną one do listopada. Pisaliśmy o zarezerwowaniu kani przez pewnego grzybiarza. Radziliśmy, jakie grzyby nie nadają się do suszenia. 

grzyby
Canva/Thester

 

Źródło: gotujmy.pl, beszamel.se.pl