Przenigdy nie susz tych grzybów. Tracą przez to smak i wszelkie wartości odżywcze

Schyłek lata i początek jesieni to doskonały moment na grzybobranie. Zebrane leśne okazy suszymy, bo to najlepsza metoda, by zachować smak i zapach grzybów na dłużej. Jednak pewnych gatunków grzybów nie powinniśmy suszyć. Przez to tracą smak i cenne wartości odżywcze. O jakie grzyby chodzi?
Grzybobranie, czyli co dalej z grzybami?
Ta pora roku to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Jeśli pogoda dopisuje, to w lasach możemy zebrać okazy, które będą nas cieszyć smakiem i zapachem. Grzyby zwykle suszymy, a potem trafiają one do sosów i zup. Są wyśmienitym dodatkiem w naszej kuchni.
Suszenie jest dobrym sposobem, by smak i zapach grzybów zachować na dłużej. Jednak nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia. Pewne leśne okazy w wyniku suszenia tracą swoje cenne wartości odżywcze i smak, który tak przecież lubimy. Jakich grzybów nie powinniśmy suszyć?

Jakich grzybów nie suszymy?
Suszenie grzybów sprawia, że są one skoncentrowane w smaku i wspaniale uzupełniają potrawy. Zwykle większość grzybów nadaje się do suszenia. Jednak warunek jest jeden. Powinny być one zdrowe i jędrne.
Natomiast nie powinniśmy suszyć opieńków. W wyniku suszenia utracą one wartości odżywcze. Do suszenia nie nadają się też grzyby blaszkowe, bo zawierają one mało wody. Z jednej strony mogą się zbyt szybko wysuszyć, ale z drugiej, będą się kruszyć.
Kurki i kanie, czyli zapomnij o suszeniu
Warto wiedzieć, że gdy ususzymy kurki, to staną się one gorzkie. Natomiast kanie w ogóle nie nadają się do suszenia. W wyniku tego procesu całkowicie tracą smak i aromat. Oprócz tego nie powinniśmy suszyć grzybów, które zawierają dużo wody.
Należą do nich maślaki i niektóre odmiany kozaków. Zapomnij też o suszeniu rydzów. Rydze zawierają dużo białka, a to podczas suszenia ulega degradacji. Wówczas uwalnia się wiele toksyn. Rydze możemy usmażyć i w takim wydaniu będą pyszne. Pisaliśmy o błędach w przechowywaniu suszonych grzybów. Radziliśmy, jak szybko ususzyć grzyby.

Źródło: pysznosci.pl





































