Ułóż żeberka na warzywach i przykryj kapustą. Chłopski garnek od Strzelczyka to strzał w 10
Jednogarnkowe obiady znane pod nazwami w stylu „chłopski kociołek” to prosta metoda na obiad dla miłośników tradycyjnych smaków. Tomasz Strzelczyk pokazuje, jak z podstawowych składników wyciągnąć maksimum smaku. Przepis nie jest może najszybszy, ale z pewnością warto poczekać na efekty.
Chłopski garnek
„Kociołkowanie”, jak się je czasem nazywa, to jedna z najbardziej tradycyjnych metod gotowania. Proste potrawy można przyrządzać na otwartym ogniu, uzyskując zapiekane mięso z warzywami o pełni aromatu i wartości odżywczych. Kojarzy się z męskim jedzeniem, jest przeważnie mięsne, esencjonalne i bardzo pożywne.
Czy takie kociołki są rzeczywiście chłopskie? To skomplikowane. Wiadomo, że nasza dzisiejsza dieta obfituje w mięso o wiele bardziej niż tradycyjna wiejska. Jednak w jednym taki chłopski garnek na pewno hołduje idei oszczędnego jedzenia: nie marnuje się ani kropelka smaku i aromatu.
Ugotuj kapustę i dodaj pieczarki. Każdy będzie prosił o dokładkęChłopski garnek z piekarnika
Często takie chłopskie garnki przygotowujemy na ogniu. Tomasz Strzelczyk pokazuje jednak, jak łatwo przyrządzić podobny obiad z piekarnika. To łatwiejsza wersja, a przede wszystkim dostępna przez cały rok.
Składniki
- 1 kg żeberek
- 2 kg ziemniaków
- 350 g kiszonej kapusty
- 3 marchewki
- 1/2 kg buraczków czerwonych
- 3 cebule
- 200 g boczku wędzonego
- 1/3 główki czosnku
- Kmin rzymski
- Sól ,pieprz
- Liście kapusty do przykrycia
Chłopski garnek Tomasza Strzelczyka
Ziemniaki i buraki obieramy. Kroimy – połowę ziemniaków w ćwiartki, drugą połowę z burakami w średnią kostkę. Żeberka nacieramy solą i obsmażamy na gorącym tłuszczu i dużym ogniu, by podpiekły się na złocisto z zewnątrz. Kapustę płuczemy.
Pozostaje już tylko ułożyć składniki w garnku. Na dno garnka o grubych ściankach wykładamy trochę posiekanej cebuli, a następnie większe kawałki ziemniaków. Przysypujemy solą i pieprzem. Na ziemniaki układamy kiszoną kapustę. Przyprawiamy kminem rzymskim – najlepiej całym i roztartym w moździerzu.
Kolejną warstwą będzie reszta cebuli i świeżo roztarty pieprz oraz pognieciony i obrany czosnek.
Na wierzch wykładamy ziemniaki, buraki i pokrojoną w półplasterki marchewkę. Przyprawiamy obficie solą, przyprawiamy kminem i pieprzem. Na wierzch garnka układamy grube plastry boczku.
Składniki nakrywamy dokładnie liśćmi kapusty, które zatrzymają wilgoć wewnątrz potrawy. Dobrze dociskamy kapustę, kociołek przykrywamy i wstawiamy na 2 godziny do piekarnika nagrzanego do 170 stopni.
Wypróbuj też sposób na mięso na gulasz i przepis na zupę z zielonym groszkiem.
Źródło: YouTube/Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA