Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zaraza ziemniaczana na pomidorach przestała być problemem. Skuteczny domowy sposób polecił mi wujek
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 13.06.2024 20:17

Zaraza ziemniaczana na pomidorach przestała być problemem. Skuteczny domowy sposób polecił mi wujek

zaraza ziemniaczana na pomidorach
Fot. Wikipedia/Goldlocki

Paskudny grzybiczy szkodnik niektórych roślin, zwłaszcza ziemniaków i pomidorów, potrafi dać się we znaki hodowcom. Na szczęście są sposoby, by się przed nim zabezpieczyć. Dzięki domowym metodom wyhodujemy ekologiczne pomidory wolne od zarazy.

Środki na zarazę ziemniaczaną

Zaraza ziemniaczana, czyli atak grzybopodobnych organizmów phytophthora infestans, należała kiedyś do spraw życia i śmierci. W połowie XIX wieku przez jej epidemię zginęło w Irlandii ok. pół miliona ludzi, a przez Europę przetoczyła się fala podnieconych głodem rewolucji.

Dziś nie jesteśmy narażeni na tak dotkliwe konsekwencje. Hodowane na masową skalę warzywa są bardziej odporne na infekcje, a środki oprysku – bardziej skuteczne. Mikroorganizm może się jednak dać we znaki hodowcom na małą skalę, którzy zachowują w swoich uprawach zasady ekologiczne.

pomidory dotknięte zarazą
fot. Canva
Weź resztki z kuchni i zrób z nich nawóz. Marchew będzie rosła jak szalona

Sposób na zarazę pomidorów

Zarodniki grzyba przenoszą się na duże odległości z wiatrem i atakują młode rośliny. Dlatego by pomóc krzakom pomidorów zwalczać inwazję, najlepsze są mieszanki, którymi można je podlewać. Podstawowa to woda z sodą oczyszczoną.

Łyżeczkę sody rozpuszczamy w litrze płynu i nalewamy do spryskiwacza ogrodowego. Taką mieszanką opryskujemy zielone części roślin mniej więcej co dwa tygodnie. Osobne spłukiwanie roztworem powinniśmy też wykonywać po każdym deszczu.

 

Inne mieszanki przeciw zarazie ziemniaków

Jest więcej receptur na mieszanki do oprysku roślin. Wśród nich także roślinne – np. z pokrzywy, skrzypu lub liści chrzanu. Ten ostatni wystarczy wymaczać w wodzie przez kilka godzin, w ilości ok. 200 g na pięć litrów. Polne rośliny należy jednak nastawić na ok. 2 tygodnie, by woda zrobiła się brązowa.

Ciekawym sposobem jest też nakłucie rośliny czystym, nielakierowanym i sparzonym miedzianym drucikiem. Jony miedzi, które będą uwalniały się stopniowo, pomogą zwalczać drobnoustroje. Oczywiście należy też przyglądać się roślinie i w razie potrzeby usuwać cały zakażony fragment.

Wypróbuj też sposoby na nawożenie ogórków i sprawdź prognozy cen leśnych jagód.

skażone liście
fot. Canva